Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... adunare generala
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

adunare generala

pasii legali de urmat
Pentru convocarea adfunarii generale trebuie sa faceti urmatorii pasi:
- cu cel putin 10 zile inainte de data stabilita pentru sedinta sa aduceti la cunostinta locatarilor despre acest lucru, si daca este posibil ar fi bine sa aveti dovada . Adica sa afisati intr-ul loc vizibil data, locul si ora exacta unde va avea lor sau sa luati semnaturi ca au luat la cunostinta. Afisati ordinea de zi a adunarii generale;
- daca la adunarea generala nu se prezinta jumatate plus 1 din totalul reprezantantilor fiecarui apartament in parte atunci adunarea generala nu este valida, reprogamandu-se dupa alte 10 zile cu aceleasi conditii de mai sus.
- la a II a sedinta indiferent de numarul celor prezenti sedinta va fi valida si se va pune in discutie ordinea de zi, votandu-se in mod legal.
Legea 230/2007.