avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

As dori un sfat daca se poate .
Ce ar trebui sa faca mama mea daca tatal meu nu mi-a mai trimis pensia alimentara de aproximativ 6-7 luni iar aceasta fiind foarte mica .
Pentru recalculare cat ar trebui sa imi datoreze din salariul lui daca aceasta mai are un copil ?
Ce ar trebui sa faca mama mea ca sa fie recalculata pensia ?
Cel mai recent răspuns: Silvia Renate Mihai , Avocat 16:02, 21 Februarie 2010
Daca nu a platit pensia de intretinere doua luni consecutiv, poate face plangere penala., la politie.
Daca aveti informatia ca veniturile lui sunt mai mari, ca nevoile tale de ingrijire sunt mai mari, puteti sa-l actionati in instanta petru majorare pensie de intretinere.
Daca are in ingrijire 2 copii, se retine pana la 1/3 din veniturile sale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara glockal3x glockal3x As dori un sfat daca se poate . Ce ar trebui sa faca mama mea daca tatal meu nu mi-a mai trimis pensia alimentara de aproximativ 6-7 luni iar aceasta fiind ... (vezi toată discuția)
Ajutor !plangere pentru abandon de familie si neplata pensiei alimentare !!! karenina-roman karenina-roman Fostul sot s-a recasatorit (si-a schimbat si numele de familie ,pe care il cunosc si eu) apoi au plecat in Italia ( cred ca muncesc la negru).Copilul are 8 ani ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara student + retroactiv Deeutzik Deeutzik Buna ziua,am 19 ani si voi fi studenta in octombrie si as dori niste informatii legate de pensia alimentara. M-am informat si am auzit ca pot primi chiar daca ... (vezi toată discuția)