Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratia 392 B
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratia 392 B

Buna ziua ! Referitor la declaratia 392B (anul trecut -2009 am fost microintreprindere,neplatitoare de tva-am avut cifra de afaceri intre 10000-35000 euro,deci trb sa depun 392B) la rubrica achizitii de la pers inreg in scopuri de tva am valoare si tva ....eu nefiind platitoare de tva am inregistrat toate intrarile fara tva,acum trb sa deduc tva pt acele cumparari?bonuletele mici cu val de pana la 100 lei si bonurile de motorina intrucat sunt de la platitori de tva le trec la valoare si tva? multumesc!
dobreg a scris:

....eu nefiind platitoare de tva am inregistrat toate intrarile fara tva,acum trb sa deduc tva pt acele cumparari?bonuletele mici cu val de pana la 100 lei si bonurile de motorina intrucat sunt de la platitori de tva le trec la valoare si tva? multumesc!

Cred ca va referiti la inregistrarile contabile - e corect ce spuneti.
Dar in sensul tva aveati obligatia de a tine jurnale de cumparari si vinzari iar completarea declaratiei 392B se face in baza acelor jurnale .