Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Caldura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Caldura

am in bloc vreo 5 apertamente care si-au instalat singuri centrale fara sa intrebe pe nimeni.problema mea este ca daca nu au anuntat radet-ul vine caldura de plata si pt ei.
administratora ca sa nu ramanem in urma imparte ce ar avea ei de plata la cei care nu au centrala,deci platim noi si pt ei,la ei au trecut caldura ciu 0.stiu ca nu e bn dar ca sa nu ramanem in urma a facut asta .
automat ca nu imi convine si nu stiu ce sa facem,administratora nu stie,e batrana,chiar suntem disperati,ce este de facut?#-o
In principal, discutia era asupra faptului ca acei proprietari nu platesc la caldura nimic, nu despre CT-uri.
............................
@anghel elena
Pe factura vine de plata atata caldura cat se consuma la nivel de scara. Daca apartamentele respective nu consuma, in consecinta, nu vine caldura si pentru ele, deci Dv. nu platiti si pentru incalzirea acelor apartamente.
Caldura pe scara Dv. este contorizata la nivel de scara.
Batrana Dv. administratora trebuie sa stie ca la apartamentele detinatoare de CT trebuie sa repartizeze o cota, proportionala cu suprafata, din caldura pe spatiile comune si pe tevile verticale.
elga50, moderator
chiar d admin mi-a spus ca nu a intrebato nimeni si nu ia cerut acordul pt a pune CT.
NU AU ANUNTAT PE CEI DE LA RADET ca sau debransat.
majoritatea din bloc suntem contorizati la gaze separat.avem contor la usa fiecaruia.
cel de deasupra pur si simplu a taiat teava si a pus dop(ultimul etaj),lasandune fara caldura pana la urma a venit admin si a pus pe cineva sa imi puna mie aerisitoul(ea astepta sa vina ei sa spuna sa vina cai de la radet dar neanutandu-i......
blocul nu are decat o admin batrana,nu cenzor nu mimik!
suntem ai nimanui.
sa nu mai spun ca ia cere bani sa facem subsolul iar ia banii ii ia si plateste gunoiul sau apa etc,mia spuso in fata ca nu avea incotro......
nu avem apa calda
nu exista motiv ca cel care se debranseaza sa intrebe macar pe administrator, ci numai pe cei direct afectati si comitetul executiv. administratorul este doar un angajat al asociatiei care executa deciziile comitetului executiv sau adunarii generale. se pare ca la dvs este sat fara ciini incepind cu conducerea ... presedintele, comitetul executiv si cenzorul, iar asta se reflecta si in atitudinea proprietarilor si administratoarei care deturneaza banii si probabil ca aveti si multi restantieri de nu are bani sa plateasca salubrizarea sau apa ... altfel nu se explica
in mod normal, in primul trimestru trebuie facuta adunarea generala si ar trebui sa puneti acolo la punct toate problemele, desi ma indoiesc ca veti reusi la cite sint
Ce se intamplă in asociația dumneavoastră nu este legal.Nu se fac modificari
la instalații cum vrei ,cand vrei și mai ales fără aprobări.
Trebuie să intrați in legalitate.Adunare Generală,alegeri,etc.
Doamna administrator să sune la RADET să relateze situația și aceștia știu
ce au de făcut.