Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dreptul muncii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dreptul muncii

Unde ar trebui sa ma adresez pentru ca sunt bolnava de astm bronsic si am mers la medicina muncii pt. ca nu pot sa lucrez datorita faptului ca este praf. Am hartie de la medic pt schimbarea locului de munca si nu vor pe motiv ca nu au alte posturi.Am venit din somaj la firma si nu vor sa ma trimita nici inapoi in somaj. Ce as putea sa mai fac?
1. Codul muncii spune:
Art. 61. - Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
c) in cazul in care, prin decizie a organelor competente de expertiza medicala, se constata inaptitudinea fizica si/sau psihica a salariatului, fapt ce nu permite acestuia sa isi indeplineasca atributiile corespunzatoare locului de munca ocupat;

2. Cu recomandarea de la medic mergeti la comisia de expertiza medicala care va constata ca nu puteti sa lucrati in acel loc de munca din motive medicale.
3. Daca va concediaza cu acest articol din Codul muncii, art.61, lit.c), veti beneficia de indemnizatie de somaj.