Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pot obtine somaj?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pot obtine somaj?

mama mea are 28 de ani vechime in campul muncii,datorita starii de sanatate agravate nu mai poate lucra,dar nici nu se poate pensiona pe caz de boala,Poate mama mea sa beneficieze de somaj si daca nu i desfiintat functiia de la locul ei de munca?
Cand ai calitatea de angajat nu poti beneficia de ajutor de somaj. Poti beneficia de ajutor de somaj doar daca ti se desface contractul de munca din motive de reducere de personal .
1. Poate beneficia de indemnizatie de somaj daca este concediata cu art.61, lit.c) din Codul muncii:
Art. 61 - Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care ţin de persoana salariatului în următoarele situaţii:
c) în cazul în care, prin decizie a organelor competente de expertiză medicală, se constată inaptitudinea fizică şi/sau psihică a salariatului, fapt ce nu permite acestuia să îşi îndeplinească atribuţiile corespunzătoare locului de muncă ocupat;
2. Sa ia legatura cu medicul de medicina muncii care deserveste unitatea unde lucreaza mama si sa-i dea trimitere la comisia de expertiza medicala.
si daca de la medic obtine adeverinta cu " apt de munca ".