avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1652 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... O.U.G 195/2002 art.97. alin. 1, lit. d
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

O.U.G 195/2002 art.97. alin. 1, lit. d

Va rog sa-mi spuneti daca art.97. alin. 1, lit. d din O.U.G 195/2002 mai exista.Observ ca politia invoca acest articol (coroborat cu art64,alin1) in intampinarea lor insa eu nu-l mai gasesc. Am citit OUG 195/2002 republicata privind circulatia pe drumurile public, actualizata prin OUG nr. 63/2006 si acest articol nu mai apare. Sau gresesc eu?

multumesc
Cel mai recent răspuns: STEF37 , utilizator 22:32, 21 Februarie 2010
Chiar si anul acesta a fost modificat ,dar tu va trebui sa gasesti decretul prin care a fost abrogat....
Ai dreptate ,lipseste,iar la legea asta cutea costitutionala a dat o gramada
da dacizii de anulare..
Ultima modificare: Duminică, 21 Februarie 2010
STEF37, utilizator
Parcurgeti cu atentie si veti constata existenta
Art 97 (1) Pe langa sanctiunile contraventionale ,politistul rutier dispune,in cazurile prevazute in prezenta ordonanta de urgenta ,si una dintre urmatoarele masuri tehnico-administrative a),b),c)
Ultima modificare: Duminică, 21 Februarie 2010
ynocentta, utilizator
Ultimele modificari ale OUG sunt OUG 69/2007 care introduce exact art97,alin1 lit.d dar ultima e DCC 661/2007 care ramine sa vezi tu ce face...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preschimbare permis auto ? eleodor-popescu eleodor-popescu Buna ziua. Sunt detinatorul unui permis auto din 2006 in care este mentionat domiciliul. De curand mi-am schimbat domiciliul. Adresa din CI nu mai ... (vezi toată discuția)
Suspendare pensie de urmas pentru ca lucrez Diana Pris Diana Pris Buna ziua. Sunt angajata ca referent comert exterior al unei firme din Cluj incepand cu octombrie 2008. In mai am aflat cu stupoare ca pensia mea de urmas ... (vezi toată discuția)
Certificat de inmatriculare retinut alexa-cos alexa-cos astazi dimineatza am fost oprit de un echipaj de politie...la verificarea actelor s-a constat ca masina avea ITP-ul expirat de 3 zile(nici eu nu stiam...fiind ... (vezi toată discuția)