Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... O.U.G 195/2002 art.97. alin. 1, lit. d
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

O.U.G 195/2002 art.97. alin. 1, lit. d

Va rog sa-mi spuneti daca art.97. alin. 1, lit. d din O.U.G 195/2002 mai exista.Observ ca politia invoca acest articol (coroborat cu art64,alin1) in intampinarea lor insa eu nu-l mai gasesc. Am citit OUG 195/2002 republicata privind circulatia pe drumurile public, actualizata prin OUG nr. 63/2006 si acest articol nu mai apare. Sau gresesc eu?

multumesc
Chiar si anul acesta a fost modificat ,dar tu va trebui sa gasesti decretul prin care a fost abrogat....
Ai dreptate ,lipseste,iar la legea asta cutea costitutionala a dat o gramada
da dacizii de anulare..
STEF37, utilizator
Parcurgeti cu atentie si veti constata existenta
Art 97 (1) Pe langa sanctiunile contraventionale ,politistul rutier dispune,in cazurile prevazute in prezenta ordonanta de urgenta ,si una dintre urmatoarele masuri tehnico-administrative a),b),c)
ynocentta, utilizator
Ultimele modificari ale OUG sunt OUG 69/2007 care introduce exact art97,alin1 lit.d dar ultima e DCC 661/2007 care ramine sa vezi tu ce face...