Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie de chiriasi
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie de chiriasi

Se poate infiinta o asociatie de chiriasi de catre cei care locuiesc in ANL-uri
NU.
Nu ma multumeste acest raspuns. Va rog sa detaliati.
Nu exista cadrul legislativ distinct care sa reglementeze acest aspect.
L230/2007 se refera la infiintarea si functionarea Asociatiilor de Proprietari!
Daca blocul in care locuiti este in proprietatea ANL atunci ANL-ului trebuie sa-i cereti explicatii pentru eventualele nereguli.
Incercati sa lecturati Legea nr. 114/1996 - republicata... Aveti aici un link: [ link extern ] .
La Iasi aceste blocuri administrarea acestor imobile se face de catre S.C. TermoserviceS.A, societate specializata in administrarea de imobile, agreata de Consiliu Local Iasi. Din cate am inteles - prin lectuurarea L 114/1996 - republicata, administrarea se poate face si prin persoana fizica atestata sau prin reprezentat. Asa cum ati fost sfatuit, este bine sa mergeti laC.Local care este reprezentantul proprietarului (statul), pentru clarificari. Succes
exista inca asociatia de locatari cnf. L. 114/96