avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1019 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit forfetar la firma fara activitate.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit forfetar la firma fara activitate.

buna ziua!

am o firma din august 2007,fara activitate,trimestrial fiind depuse declaratii de venit,care sa ateste ca nu avem activitate!

mi-au venit 2 titluri executorii si 2 somatii,pe adresa firmei(cate 550 RON),reprezentand impozit pe profit.

ulterior am aflat ca este vorba de impozitul forfetar.

intrebarile mele sunt urmatoarele:

1.exista vreo modalitate prin care sa evit plata acestor taxe si sa inchid sau sa suspend firma?

2.ce se intampla daca nu platesc acesti bani?(neavand de unde sa-i platesc...)



Cel mai recent răspuns: dumi sorin , utilizator 15:57, 22 Februarie 2010
de evitat nu se pot evita ,deci va trebui sa platiti
daca nu platiti se vor aduna dobinzi si majorari,poprire pe conturi si in final executare silita.
daca suspendati firma ,inca nu exista ceva oficial daca veti mai plati sau nu impozit
o solutie ar fi inchiderea ei,binenteles dupa ce scapati de datorii.
Ce presupune executarea silita, in conditiile in care nu am nimic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitul forfetar 200360PIM 200360PIM Am solicitat administratiei financiare un certificat fiscal si am primit raspunsul ca nu mi-l pot elibera decat daca achit impozitul forfetar ... (vezi toată discuția)
Impozit forfetar caradis caradis Buna ziua. Eu am o firma micro si contabilul mi-a spus ca trebuie sa platesc si impozit forfetar si impozit pe venituri. Este corect ? Mi-a zis ceva de 550 imp ... (vezi toată discuția)
Executarea silita pentru neplata impozit forfetar dumi sorin dumi sorin Am o firma de vreo 2 ani care nu a avut niciun fel de activitate si deci nici profit,am primit acasa 2 tituluri executorii,si sa ma prezint la fisc sa platesc ... (vezi toată discuția)