Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit forfetar la firma fara activitate.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit forfetar la firma fara activitate.

buna ziua!

am o firma din august 2007,fara activitate,trimestrial fiind depuse declaratii de venit,care sa ateste ca nu avem activitate!

mi-au venit 2 titluri executorii si 2 somatii,pe adresa firmei(cate 550 RON),reprezentand impozit pe profit.

ulterior am aflat ca este vorba de impozitul forfetar.

intrebarile mele sunt urmatoarele:

1.exista vreo modalitate prin care sa evit plata acestor taxe si sa inchid sau sa suspend firma?

2.ce se intampla daca nu platesc acesti bani?(neavand de unde sa-i platesc...)

de evitat nu se pot evita ,deci va trebui sa platiti
daca nu platiti se vor aduna dobinzi si majorari,poprire pe conturi si in final executare silita.
daca suspendati firma ,inca nu exista ceva oficial daca veti mai plati sau nu impozit
o solutie ar fi inchiderea ei,binenteles dupa ce scapati de datorii.
Ce presupune executarea silita, in conditiile in care nu am nimic.