Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... hartuire?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

hartuire?

ce pot face impotriva cumnatului cand acesta este sub influenta alcoolului si ma ameninta?mentionez ca locuim in acelas apartament (eu cu sotul,el cu sotia si copilul,soacra).nu putem pleca cu gazda pentru ca nu ne permitem.sotul meu fiind bolnav(hepatita virus c si diabetic cu insulina)necesita liniste.ce pot face?se comporta asa numai in lipsa sotului.
Sa discutati aceasta problema cu sotul dvs. si cu ceilalti membrii de familie si sa incercati sa gasiti impreuna o rezolvare.
Daca nu se va gasi o solutie, nu sunt convinsa ca daca veti face o plangere la Politie pentru amenintare, de exemplu, atunci cand "cumnatul" va consuma alcool, nu va prolifera, din nou, la adresa dvs. amenintari...
Cred ca mai degraba "convietuirea" cu dvs. si sotul dvs. (in aceeasi casa) il determina pe cumnat sa va ameninte si mi se pare a fi si las, deoarece va ameninta "in lipsa sotului"...
Dar nu ne-ati spus cu ce anume va ameninta cumnatul...cumnata dvs., restul membrilor familiei, de obicei asista la aceste incidente?Ce atitudine au?
Iuliana Cermak, Avocat
se intampla de obicei cand eram singuri in bucatarie.mai nou nu mai tine cont.in fata cumnatului din partea sotiei m-a amenintat ca ma bate.ijurii de tot felul care nu pot fi repeoduse aici .problema sta asa:
tatal sotului este decedat din 91 sau 92 si nu s-a dezbatut nici o mostenire pe apartament.cat traieste mama lor vor sta aici pe urma nu stie ce va face si cred ca e speriat de ce va fi avand in vedere ca mama are 77 ani.am surprins mai multe discutii in care sugera ca ar vrea sa scape de fratele sau.odata a zis ca pune pe cineva sa il bata in ficat ca tot e bolnav si nu se vede.si multe altele...........
Depuneti o plangere penala la Politie impotriva cumnatului dvs.pentru amenintare.
Sfatul meu este sa faceti plangere penala la parchet si la politie impotriva cumnatului dvs. In acest fel se va linisti cu certitudine!
Luati legatura si cu politistul de proximitate,dar formulati plangere penala,atat la politie cat si la Parchet, impotriva cumnatului pentru infractiunea de amenintare ,conf.art.193 c.pen.
De asemeni,de fiecare data cand provoaca scandal si se afla in stare de ebrietate,telefonati la politie si va fi amendat contaventional la Legea nr.61/1991.
Sa vedem daca dupa cateva amenzi substantiale ,mai ii raman bani pentru alcool.