Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Se plateste impozit la penalitatile de incasat?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Se plateste impozit la penalitatile de incasat?

Reglementarile contabile conforme cu directivele europene (ordinul 3055/2009) prevad la art. 180:

(2) În baza contabilităţii de angajamente, entităţile trebuie să evidenţieze în contabilitate toate veniturile şi cheltuielile, respectiv creanţele şi datoriile rezultate ca urmare a unor prevederi legale sau contractuale.
(3) În conturile de furnizori şi clienţi se evidenţiază distinct datoriile, respectiv creanţele din penalităţi stabilite conform clauzelor contractuale, despăgubiri datorate pentru contracte întrerupte înainte de termen şi alte elemente de natură similară.

Inteleg ca din interpretarea acestei prevederi s-a ajuns ca in urma unor controale fiscale, firmele sa primeasca amenzi pentru ca nu au evidentiat in contabilitate si nu au facturat penalitati la facturi neachitate. Motivul ar fi ca inregistrarea respectiva ar conduce inclusiv la obligatia platii impozitului pe profit la suma penalitatilor, chiar daca nici pretul si nici penalitatile nu au fost primite, ceea ce mi se pare si ciudat si, mai ales, incredibil de oneros in conditiile in care de multe ori e mai eficient sa mai dai debitorului o perioada decat sa il asaltezi cu penalitati in plus.

Totusi m-ar interesa o interpretare a unui specialist in domeniu cu privire la obligatia introducerii in calculul profitului impozabil a penalitatilor neprimite.
Multumesc.
5121=4111