Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... consimtamantul unui parinte
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

consimtamantul unui parinte

speta: divort cu un minor, hotarare definitiva si irevocabila, minorul incredintat spre crestere si educare unui parinte, celalalt cu drepturi de a avea legaturi personale si program de vizita.
parintele caruia i-a fost incredintat copilul se recasatoreste si doreste adoptia copilului.
intrebare: daca parintele caruia nu i-a fost incredintat copilul nu-si da acordul mai exista vreo posibilitate legala sa se realizeze adoptia? mai ales in cazul in care se dovedeste reaua credinta a acestuia?
nimeni nu pate fi obligat sa renunte la drepturile parintesti, respectiv, la dreptul de avea legaturi personale cu minorul.. doar daca il neglijeaza si nu-i achita pensia de intretinere, atunci, prin hotararea penala ce se va da, va fi decazut din drepturile sale