avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... redobandire permis de conducere anulat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

redobandire permis de conducere anulat

redobandirea permisului de conducere anulat in urma hotararii judecatoresti ramasa irevocabila si definitiva se poate efectua dupa un an .Eu am eliberat hotararea judecatoreasca si intrebarea mea este :dupa ce data se ia , dupa data eliberarii,hotararii judecatoresti sau dupa data sentintei de pe hot .
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 17:44, 25 Februarie 2010
data ramanerii definitive a sentintei judecatoresti.. ea ramane definitiva in termen de 10 zile de la pronuntare daca nu a fost atacata cumva..dar e improrpiu zis ca redobanditi permisul anulat.. mai degraba dati examen pentru un nou permis... bafta la examen si fara fapte penale de data asta=D>
hotararea a fost cu data de 27.03.2009 dar avocatul meu a facut recurs fara voia mea ,apoi in data de 1.10.2009 am refuzat recursul care nici nu era facut cum trebuia "spusele judecatoarei"lucru care tot av. mi la cerut. Deci data hotararei este 27.03.2009sau 1.10.2009? multumesc mult
Data ramanerii definitive a hotararii este considerata data cand ati renuntat la recurs ,conform art.416 lit.b c.pr.pen candi s-a pronuntat decizie in acest sens ,prin care s-a luat act despre retragerea recursului formulat de dvs si implicit s-a mentinut condamnarea pronuntata de instanta de fond-deci este vorba despre 01.10.2009
rog frumos pe cineva care imi poate raspunde : printr-o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva mi sa anulat permisul deconducere. intrebarea mea este care data de pe hotarare se ia in cazul in care dupa un an de la hotarare vrei sa dai iar pt permis auto? deci daca sentinta este pe data de 27.03.09 si stampila de la judecatorie de pe hotarare are data de eliberare 27.01.2010. dupa care data se ia in considerare anul de asteptare?
Este vorba despre data ramanerii definitive a hotararii,acolo unde scrie definitiva,daca exista o decizie in calea de atac,sau data de pe stampila,daca este vorba numai despre o hotarare a instantei de fond

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis de conducere fdg fdg Buna ,am si eu o dilema in 2011,7 aprilie imi este anulat permisul de conducere cat.B ,in baza unei sentinte penale,fiind condamnat 1 an si 6 luni cu ... (vezi toată discuția)
Redobandire permis anulat lipo85 lipo85 sal as dori sa-ma ajutati intro problema pt redobandirea unui permis anulat. in data de 5.10.2010 am primitit sentinta tribunalului pt ucidere din culpa si ... (vezi toată discuția)
Redobandire permis alexandrulele alexandrulele cand am dreptul sa-mi redobandesc permisul.multumesc!!! Solutia pe scurt: În baza art.184 alin.2 şi 4 Cod penal cu aplicarea art.74 alin.1 lit.a,c-art.76 ... (vezi toată discuția)