avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperare carnet de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperare carnet de munca

Buna ziua

incerc de mai bine de 1 an sa-mi recuperez carnetul de munca de la un angajator. Initial a spus ca a schimbat contabila si ca nu mai are nr procesului verbal de predare la ITM, apoi ca va face un carnet nou .
Nu sunt de acord cu asta si am depus o plangere la ITM si ei mi-au raspuns ca trebuie notificat angajatorul prin intermediul unui executor judecatoresc si apoi in 30 zile de la data luarii la cunostinta a refuzului sa ma adresez instantei judecatoresti competente in a carei circumscriptie am domiciliul.
Intrebarea mea este: care este instanta careia trebuie sa ma adresez ?
Imi puteti recomanda un avocat cu care sa discut tema?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:08, 24 Februarie 2010
Instanta competenta este tribunalul
Pentru avocat analizati tabloul avocatilor din baroul unde domiciliati
tribunalul din judetul unde ai tu domiciliu
Judecatoriei in a carei circumscriptie isi are sediul angajatorul - art. 8 alin.2 din Decretul nr.92/1976.
Si eu sunt in litigiu de munca cu societatea cerand :
-anularea deciziei si plata drepturilor salariale pana in prezent
-plata drepurilor salariale cuvenite prin incadrare necorespunzatoare incepand cu data de 01.01.2009
-daune morale
Am studiat mult legile si voi avea castig sigur.
Ca sa iti recuperezi cartea de munca il dai in judecata la tribunalul din judetul de resedinta al tau, specificand Art.213 Cod penal : abuz de incredere - fapta unei persoane de a-si insusi un bun mobil al altuia ori refuzul de al restitui. In prealabil trimite un FAX prin intermediul postei cu confirmare de primire prin care ceri eliberarea cartii de munca pentru a te ajuta la proces ca dovada ca ai facut demersuri legale.
BAFTA
Tel. de contact 0724/302034 Targoviste
mariusica_M4@yahoo.com
Ultima modificare: Miercuri, 24 Februarie 2010
constantinescu marius, utilizator
@constantines...
Din precizarile autoarei topicului nu rezulta existenta elementelor constitutive ale infractiunii mentionate de dvs

Alte discuții în legătură

Carte de munca pierduta Mihaela_55 Mihaela_55 Sunt angajata de 9 ani si noua luni la o societate unde am lasat la anagajare, cartea de munca. Actual, nu mai pot recupera cartea de munca de la unitate, ... (vezi toată discuția)
Cartea de munca bonicol bonicol o societate are obligatia de a returna cartea de munca fostilor anagajati? in urma demisiilor a trei salariati, dupa incheierea cartilor de munca la i.t.m., ... (vezi toată discuția)
Carte munca remammm remammm buna ziua. as dori sa va intreb cum pot imprumuta cartea de munca pentru cateva zile (in conditiile in care sunt bugetar, iar acestea sunt pastrate la ... (vezi toată discuția)