Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carte de munca pierduta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carte de munca pierduta

Sunt angajata de 9 ani si noua luni la o societate unde am lasat la anagajare, cartea de munca. Actual, nu mai pot recupera cartea de munca de la unitate, angajatul departamentului Personal nemaidorind sa recunoasca faptul ca am predat carnetul de munca la angajare, sustinand ideea ca nu am avut niciodata carte de munca. Mentionez faptul ca am 53 de ani si 30 de ani vechime. De asemenea, nu am nici o dovada a predarii carnetului de munca catre unitatea la care sunt angajata. Intrebarea mea este : pot deschide proces la Tribunalul Muncii in care sa reclam unitatea la care sunt angajata, pentru neglijenta in serviciu? Am sanse de reusita fara dovezi concludente?
In primul rand, verificati daca la societatea respectiva la dosarul dvs. personal aflat la departamentul resurse umane exista vreo declaratie ca nu aveti carnet de munca, la angajare. Daca nu ati fi predat carnetul de munca, angajatii de la resurse umane trebuia sa va someze in scirs sa il prezentati, iar daca ati fi dat declaratie ca nu aveti, trebuia sa vi se intocmeasca de catre aceasta societate.Faceti si o solicitare in scris despre situatia respectiva catre conducerea societatii si apoi sesizati ITM-ul. Poate reusiti astfel sa il recuperati.
Impotriva refuzului angajatorului de a va elibera carnetul de munca, va puteti adresa ITM-ului sau judecatoriei in a carei raza teritoriala isi are sediul angajatorul (art. 8 alin.2 din Decretul nr.92/1976)
Va multumesc pentru raspunsuri imi sunt de mare ajutor. Va mai rog sa-mi spuneti, daca se poate temeiul legal.
Actiunea in instanta se depune la judecatoria in a carei raza teritoriala isi are sediul angajatorul, potrivit art. 8 alin.2 din Decretul nr.92/1976.