Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... contractul de leasing auto
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

contractul de leasing auto

exista in vigoare un contract de leasing ptr. un autoturism. La o anumita data , finantatorul, modifica unilateral contractul in sensul majorarii dobanzii , de la 4100 euro la 8878 euro, per total contract, motivand situatia economico-financiara actuala (criza), dar fara un calcul fundamentat pe care sa-l pot insusi.
In contract este mentionat ca finantatorul poate modifica contractul, in conditiile cresterii valorii euribor la trei luni. Acest parametru a tot scazut, nu a crescut.
Am trimis multe adrese catre firma de leasing, la care nu mi-a raspuns nimeni, in care am solicitat precizari asupra calculului noii rate lunare.
Mai mult au schimbat si desfasuratorul de plati in sensul majorarii dobanzii in detrimentul ratei de capital, fata de cum era initial rata de capital mai mare si descrescatoare , iar dobanda mai mica si crescatoare. Am refuzat sa mai platesc si m-am trezit cu titlu executor. Ce este de facut?
Depuneti o contestatie la titlu.
Invocati starea de fapt deoarece potrivit art 399 (3) Cod procedura civila aveti aceasta posibilitate.
Vă puteţi adresa şi protecţiei consumatorilor.