Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Marja fixa - contract leasing financiar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Marja fixa - contract leasing financiar

Buna ziua, in 2007 am achizitionat un autoturism prin leasing financiar. In contractul initial sunt trecute urmatoare:
Data incheiere contract 05.02.2007
Valoare de intrare (Capital): 100% = 14905 euro
Avans 30% = 4471.5 euro
Valoare reziduala 1% = 149.05 euro
Rata de leasing 1,38% = 207.01 euro
Numar rate lunare = 60
Taxa de analiza 2% = 298.10 euro
Chelt. operationale = 150 euro
Grafic plati:
Capital ramas de plata Capital platit Dobanda si comision Rata leasing
Avans. 14.905 eur 4471.50 298.1 eur 4769.60
1. 10433.50Eur 141.80 65.21 eur 207.01
2. 10291.70 142.69 64.32 207.01
3. 10149.01 143.58 63.43 207.01
etc...
Dobanda contractuala este calculata pe baza ratei anuale a dobanzii EURIBOR aferenta depozitelor la 3 luni fiind considerat ca nivel de referinta rata de dobanda comunicata de catre REUTERS pentru ultima zi a lunii anterioare celei in care are loc semnarea prezentului contract.

Cum pot calcula marja fixa, ea nefiind trecuta in contract, nestiind nici cum sa calculez dobanda anuala? In actul aditional, Dobanda contractuala variabila = dobanda euribor (3M) + marja fixa a finantatorului (6.114%). Cum s-a ajuns la acest procent? Este corect?
Dobanda anuala efectiva au calculat-o ca fiind 7.238%.
Va rog , daca puteti sa-mi explicati cum ajung la aceste procente si daca acestea sunt corecte.

Dobanda calculata pentru leasingul fiannciar contractat de dvs are doua componente: referinta EURIBOR 3M, care se considera cea din ultima zi bancara a lunii anterioare semnarii contractului si marja fixa nemodificata in timpul celor 60 de luni. Din cate inteleg, la semnarea contractului, au stabilit ca rata de dobanda procentul de 6,114% pa. Daca din aceasta valoare deduceti valoarea EURIBOR 3M din data de 31.01.2007, comunicata de REUTERS si valabila pentru toate societatile bancare si nonbancare, veti obtine marja fixa a finantatorului. DAE, tot la acel moment, 2007, include pe langa rata de dobanda (6,114%) si comisioanele ce se retin in anul 2007 (7,238%-6,114%).
Rata de dobanda se calculeaza lunar si este aplicata la soldul imprumutului. Soldul imprumutului este diferenta dintre valoarea autovehiculului si valoarea avansului platit.
Intrucat, dvs sunteti titularul acestui contract, puteti solicita trimestrial, adica 01.02, 01.05, 01.08 si 01.11, din fiecare an al perioadei de 5 ani, cate un grafic de rambursare, din care, sa rezulte in mod explicit cat este valoarea referintei EURIBOR3M, a marjei de dobanda, cat si DAE pe anul respectiv. In acest mod puteti sa realizati un calcul al datoriei catre societatea de leasing, cat mai corect si sa va gestionati corect resursele financiare. Pentru 31.07.2010, referinta EURIBOR 3M avea valoarea de 0,896%, si se mentine pana la 31.10.2010, cand se actualizeaza cu valoarea din aceasta data, conform mentiunilor din contractul dvs. :belay:
MONICA ROXANA Voinea, Consultant credite si finantari