Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... prima de concediu
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

prima de concediu

Imi puteti spune va rog daca dupa intarea in vigoare a Legii 330, personalul contractual din administratia publica mai beneficiaza de prima de concediu daca aceasta prima era prevazuta in CCM?
Pentru functionarii publici ramane in vigoare acel articol din OG 6 care prevede acest drept dar cu personalul contractual ce se intampla ?
Functionarii contractuali, nu au avut niciodata dreptul la aceasta prima! Ce ati prevazut dvs. in CCM, este o prevedere ilegala. :)
De ce ar fi ilegala?? Pentru ca insasi Constitutia spune pe undeva (mi-e lene sa caut si articolul, cred ca e 40 si ceva) ca rezultatul negocierilor colective este garantat? Cum ramane cu "contractul legea partilor"?? Sau cu prevederea CCMUN cum ca partile pot negocia "si alte sporuri", cu mentiunea ca insasi CCMUN precizeaza ca se aplica inclusiv institutiilor bugetare?? Sau cu obligatia oricarui angajator cu peste 21 de salariati (fara a se distinge intre bugetar si privat) de a incheia CCM la nivel de unitate? Ori cu viza care o primeste orice CCM si care se considera viza de legalitate?
Adica unii sunt mai egali ca altii sau cum?
Cred ca prea ne-am obisnuit sa aplicam toate legile astea fara cap si fara coada, pe care le "naste" oricine ajunge la putere si uitam ca exista si Curtea Constitutionala pe lumea asta, si instante unde se pot contesta rapoartele Curtii de Conturi, si altele.
Stiu ca sunt nitel offtopic, dar ma apuca un drag de Ordinul ministrului muncii 32/2010 care spune negru pe alb ca nu se iau in considerare sporurile stabilite prin negocieri colective, incat imi vine sa inghit Constitutia cu coperta cu tot!!!
Amu...fara suparare, dar, daca o luam asa, atunci, negociem tot ce vrem in CCM, ca tot e legea partilor, si gata, se duce dreaq tot judetul, vb. lui Caragiale.... In care act normativ spune ca functionarii contractuali au dreptul la prima de vacanta? :)
CCM Unic la nivel national 2007-2010, art. 59, alin (3)