Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sunt pedepsite intotdeauna faptele penale?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sunt pedepsite intotdeauna faptele penale?

ce pedeapsa poate primi o persoana acuzata cu art.215, art. 254, art. 289, art. 291?
~ Conținut șters la cerere ~
Procesul este mai usor si va costa mai putin daca recunoaste si regreta fapta decat in cazul in care sustine ca este nevinovat.
Insa cat priveste cuantumul pedepsei este destul de greu de spus pentru ca nu intotdeauna se tine cont in mod efectiv.
In general avocatul trebuie sa stie cum sa puna problema in fata instantei...

avocat Claudiu Lascoschi
Simpla enumerare a unor articole din Codul Penal,nu este suficienta,fara o prealabila cunoastere a dosarului cauzei,pentru a vi se o parere la obiect.
Pe de alta parte,faptul ca inculpatul a recunoscut sau nu fapta,poate fi considerat doar ca o circumstanta personala,care de obicei se are in vedere la dozarea pedepsei,dar in niciun caz nu poate constitui un element singular,avut in vedere la stabilirea onorariului de avocat.
Acesta se stabileste in functie de complexitatea dosarului,de notorietatea si performantele profesionale ale firmei angajate sa va reprezinte.
Pozitia initiala a inculpatului ,poate fi modificata in functie de probe,dar si de interesele partii aparate .
Acesta are dreptul,daca doreste sa revina asupra pozitiei initiale,atata timp cat isi argumenteaza credibil,cu probe, aceasta hotarare
~ Conținut șters la cerere ~