Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcularea varstei de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcularea varstei de pensionare

Va rog sa aveti amabilitatea de a ma ajuta in calcularea varstei pentru pensionare limita varsta cu reducerea varstei standard datorata grupei II si data la care se poate iesi la pensie, in urmatoarele conditii:

- An nastere: 1950 , sept. 09 - BARBAT
- Total vechime pana in momentul actual : 43 ani (din care 27 ani grupa a II de munca).

Cu multumiri anticipate,

Mihaela M.
Va scriu exact ce scrie in decizia privind acordarea pensiei de invaliditate la data de 07.08.2009:

-stagiu complet de cotizare: 35 ani
- total stagiu de cotizare realizat: 40 ani 2 luni si 1 zile
din care:
- in gr.2: 27 ani 10 luni si 28 zile
-conditii normale:8 ani 0 luni si 2 zile

1. Conform acestor date, mentin ce am scris mai sus:
- poate beneficia de pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu septembrie 2009, respectiv la implinirea varstei de 59 ani.

2. Poate imi scapa mie ceva, asteptati si raspunsul colegei mele, @Gabriela Pintea.

Va multumesc!
De fapt sunt chiar 43 ani 2 luni si 1 zile total stagiu de cotizare realizat.
Buna seara,

Ma intereseaza vechimea efectiva in munca, vechime care nu este nici de 40 nici de 43 de ani. De ce? Pentru ca daca adunati 1950 (anul nasterii) cu 18 ani (presupunand ca domnul lucreaza de la 18 ani) si cu 40 de ani (stagiul realizat), rezultatul este 2008 iar daca adunati cu 43 de ani ajungem la finalul anului 2011. Trebuie sa ajungem, adunand aceste perioade de timp, in anul 2005, cand domnul s-a pensionat de invaliditate.

Va rog sa luati carnetul de munca si sa scrieti urmatoarele date si perioade:
-data exacta a angajarii;
-perioadele in care a lucrat in conditii normale si in grupa II de munca cat mai exact (ceva de genul : din 01.01.1971 pana in 05.08.1976 -conditii normale etc.);
-perioadele in care a efectuat stagiul militar si, eventual, facultatea.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea