Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal pentru alcool la volan. Ce pot face?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal pentru alcool la volan. Ce pot face?

As vrea sa specific de la inceput,ca nu stiu nimic despre legile in vigoare,sau demersul al acestor situatii.Mi sa intocmit dosar penal pentru alcool la volan.Care ar putea fi sentinta in cazul meu:Conducerea autovehiculului pe drum public sub influenta alcoolului,alcoolemia 1.85 la proba biologica.Nu am antecedente penale,nu am provocat nici un eveniment rutier intretimp,nu m-am opus la nici o cerere al politiei(suflare in fiola,acte...),am fost politicos(ma gandesc ca asta nu prea conteaza).Sunt citat pe data de 28.11.2006,am un avocat,dar de la el nu am aflat nimic.Sentiintele de care am auzit eu:-puscarie cu suspendare,amenda administrativa(sau penala),puscarie:((.Cei care sunt in tema in legatura cu problema mea,va rog ajutati-ma.VA MULTUMESC DIN SUFLET.
Pinduur, utilizator
Nu conteaza cat ati condus... La Udriste e de ajuns. Acum deja nu mai conteaza daca nu vreti sa aveti ceva in cazier sau nu. La proces se rezolva totul. Nu trebuia sa va urcati la volan baut. Daca intra cineva in dumneavoastra, avand in vedere ca erati baut era mai grav ca dumneavoastra erati considerat vinovat. IN fine , o sa va fie invatatura de minte sa nu mai urcati baut la volan.
toate lucrurile astea pe care le spui aici spune-le si dovedeste-le si in instanta......altceva nu stiu sa-ti spun.....sunt fapte la al caror efect nu ne gandim cand le infaptuim dar trebuie sa le suportam...asa e cu legea.....poti totusi vorbi cu un av.bun, ....altfel nu scapi cu cazier curat....si nici asa nu e sigur...........
"pentru conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sînge ori o concentraţie ce depăşeşte 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat sau care se află sub influenşa unor produse stupefiante şi conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai de către o persoană fără permis de conducere"
PEDEAPSA: de la 1 la 5 ani.
Fiind prima abatere o sa primiti cu suspendare.
sa depun contestatie si la I.M.L?ce as mai putea face ca sa nu ajung la proces?doar permisul suspendat pe 3 luni si reexaminare?la ce amenda sa ma astept?cat ar putea dura procesul?cand o sa mai pot conduce?:(
Pai prima oara inteleg ca ati suflat in fiola? Si al 2 lea test ar fi cel de la INML...ce contestatie sa mai depuneti? Ca sa nu ajungeti la proces trebuia sa fiti ruda cu Motoc ....In fine , este cam tarziu acum , ca sa mai "lucrati"ceva cum se spune... La proces sa va prezentati cu un avocat bun care sa va obtina o pedeapsa cat mai scazuta....