Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... penalizarile din 2007 afisate in 2010
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

penalizarile din 2007 afisate in 2010

asociatia de proprietari a blocului unde locuim nu a afisat niciodata faptul ca se percep penalizari la intretinere ceea ce ne a facut pe noi locatarii sa nu stim ca se percep penalizari. Cand au fost afisate luna aceasta penalizarile am aflat ca acestea erau din data de 15.01.2007 pana la data de 15.01.2010. deci avem de platit niste penalizari la banii pe care iam achitat deja.Este normal sa ni se spuna dupa trei ani ca se percep penalitati?
Necunoasterea legii nu disculpa pe nimeni. Prin Legea nr.230/2007 a fost stabilit faptul ca asociatiile de proprietari pot percepe penalitati pentru intarzierile de plata. Termenul de prescriptie pentru aceste penalitati este de 3 ani. Prin urmare puteti fi obligat la plata daca asociatia de proprietari a hotarat plata unor astfel de penalitati.
dar facptul ca nu am fost anuntati timp de trei ani de nici o penalizare si nici macar nu sa adus in discutie asa ceva nu conteaza?
inainte de a plati acele penalizari ar fi trebuit mai intii sa faceti o contestatie scrisa pe urmatoarele motive:
1. sa vi se spuna in baza carei decizii a AG s-a stabilit impunerea penalizarilor. este posibil sa nu existe o astfel de decizie si, prin urmare, acei bani sa fie incasati ILEGAL. stiu ca legea permite aceste penalizari, dar numai in baza unei decizii a AG, nu a comitetului executiv, cu atit mai mult cu cit CE nu prea are obiceiul de a afisa deciziile luate la avizier. o astfel de decizie TREBUIE luata numai in adunarea generala
2. in mod normal, penalizarile trebutrebuie sa fie actualizate si afisate in fiecare luna pe noul tabel de intretinere. atita timp cit nu au fost afisate, ele nu trebuiau sa fie incasate, presupunind ca ele au fost legale
@guvernator mg .... cunoasteti macar legea 230/2007 si hg 1588/2007. sincer sa fiu, ma indoiesc de acest lucru, cele scrise mai sus confirmindu-ne ca nu cunoasteti legislatia in materie de asociatii de propretari. sint convins ca nu ati citit-o niciodata cu atentie, dar va dati cu parerea, cu atit mai mult cu cit cred ca este prima dvs postare in sectiunea "asociatii de proprietari" pina acum nevazindu-va cu acest nume
Intrebati administratorul ce fel de penalitati sunt acestea, ale furnizorilor sau ale asociatiei, in baza legii 230/2007 care permite asociatiilor sa perceapa penalizari proprii ?
Toti proprietarii sunt penalizati sau numai unii?
Cum sunt calculate acele penalizari?
Ele pot fi calculate si puse in sarcina numai a restantierilor de la momentul penalizarii lunare, nu otova, timp de 3 ani in urma.
Conform legii Comitetul Executiv stabileste sistemul propriu de penalizari.(art.30.1.j)
Penalizarile pot fi calculate si pentru o perioada anterioara daca au fost restante si nu s-au calculat atunci din diverse motive (administrator nepriceput, lipsa administrator, comitet, cenzor, presedinte).
Termenul general de prescriptie ste de 3 ani asa cum a precizat @guvernator
Sunt de acord ca proprietarul penalizat are dreptul sa ceara explicatii iar conducerea asociatiei trebuie sa i le ofere. In functie de explicatiile primite proprietarul penalizat poate sa achite, sa conteste, sa refuze plata, sa ajunga in instanta, etc
Penalizarile se calculeaza la sumele neachitate sau achitate cu intarziere chiar daca acum, in momentul calcularii, proprietarul nu mai are nici o restanta.
Calculul penalizarilor se face lunar dar, in situatiile ce le-am mentionat sau in altele, Comitetul executiv poate decide calcularea sau recalcularea pentru perioada anterioara. Cazuri intalnite de cateva ori aici pe forum sunt: disparitia administratorului, verificarea de catre un expert, sistarea furnizarii utilitatilor pentru neplata facturilor si a penalizarilor, etc.