Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... legea privind indemnizatia pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

legea privind indemnizatia pentru cresterea copilului

Buna! Ma numesc Puscoiu Mirela si am si eu o intrebare: am o fetita de 1 an jumatate si in prezent beneficiez de indemnizatia pentru cresterea copilului;in urma cu cateva luni ,firma la care am lucrat a dat faliment,si in mod normal,eu trebuie sa intru in somaj.Dar daca as ramane din nou insarcinata,mai pot primi din nou indemnizatia pentru cresterea copilului,sau trebuie sa lucrez iar 12 luni?
OUG 148/2005-Art. 1. - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, în ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, precum şi de o indemnizaţie lunară în cuantum de 600 lei sau, opţional, în cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.
(2) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
b) au beneficiat de indemnizaţie de şomaj, stabilită conform legii;
c) au beneficiat de concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate, potrivit legii;
g) au beneficiat de indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului până la vârsta de 2 ani, respectiv până la vârsta de 3 ani în cazul copilului cu handicap;