Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ACHIZITIE IMOBIL SI TEREN
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ACHIZITIE IMOBIL SI TEREN

Societatea la care lucrez a achizitionat un imobil cu teren aferent de la o persoana
fizica.In contractul de vanzare -cumparare este specificat"imobil in suprafata de 1097 mp compus din 554 mp vie si 553 mp curti constructii si casa construita din paianta in suprafata construita de 66 mp.Si acum intrebarea:cum inregistrez in
contabilitate acest teren si imobil ,mai ales ca urmeaza ca imobilul sa fie daramat
si pe acel loc se va construi altceva,cum impart valoare achitata pe fiecare in parte?
Parerea mea este ca dat fiind faptul ca nu sunt defalcate pe sume aceste imobile, aveti libertatea de a inregistra cum va avantajeaza mai bine pe dvs. Nu cred ca este o regula de a imparti si nici nu sunteti singura care trece prin astfel de situatii.
Eu as pune pret mai mare la teren pentru ca terenul se impoziteaza la metri patrati si pret mai mic la cladire pentru aceasta se impoziteaza la valoarea de intrare. As verifica ce se intampla atunci cand demolez cladirea (cheltuieli deductibile sau nu) si as intreba si la taxe locale ce trebuie facut pt scoaterea cladirii din evidenta lor atunci cand aceasta va fi demolata. Asta este parerea mea. Va rog sa ne anuntati daca ati gasit o solutie (mai buna sau mai rea) . Subiectul este de interes si pentru altii.
O zi buna!
omef 3055 contine citeva precizari in legatura cu speta data si anume :
66. - Drepturile asupra proprietatilor imobiliare si alte drepturi similare,
asa cum sunt definite de legislatia nationala, trebuie prezentate la "Terenuri si
constructii".
pct 105
(3) În cazul în care o cladire este demolata pentru a fi construita o alta,
cheltuielile cu demolarea sunt recunoscute dupa natura lor, fara a fi considerate
costuri de amenajare a amplasamentului. Acelasi tratament contabil se aplica si
cheltuielilor reprezentând valoarea neamortizata a cladirii demolate.

pct93
(2) Terenurile si cladirile sunt active separabile si sunt contabilizate
separat, chiar atunci când sunt achizitionate împreuna. O crestere a valorii
terenului pe care se afla o cladire nu afecteaza determinarea valorii
amortizabile a cladirii.
113. - (1) Terenurile nu se amortizeaza.

Un raport de evaluare cred ca ar rezolva problema determinarii valorii terenului separat de valoarea cladirii.

Multumesc celor care mi-au raspuns.Pentru completare vreau sa va spun ca pe acel teren este posibil ca in cel mai scurt timp sa fie amenajata o parcare de care sa beneficieze clientii firmei (deci nu vor exista venituri clare aduse de teren).M-am gandit si eu la un evaluator dar am zis sa apelez la parerile celor ce acceseaza acest forum si isi rup din timpul lor pentru a ne ajuta=D>