Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... RECHIZITORIU
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

RECHIZITORIU

În ce condiţii poate Judecătoria să fie sesizată prin rechizitoriu dat de Parchetul de pe lângă Tribunal? infracţiunile respective sunt de competenţa Judecătoriei.
nu sunt, dar dosarul a fost trimis spre rejudecare la Judecătorie, sentinţa a fost desfiinţaţă în întregime.La rejudecare se aplică dispoziţiile privitoare la judecata în primă instanţă, respectiv verificarea regularităţii actului de sesizare etc.Oricum, nu s-au respectat dispoziţiile privitoare la comptenţa după materie.
Atunci eu zic ca e ok.
Spune-mi si mie cum a fost.
dac nu s-au respectat dispozitii referitoare la competenta dupa materie atunci nu poti invoca exceptia de necompetenta?
Art. 39. - (1) Exceptia de necompetenta materiala si cea de necompetenta dupa calitatea persoanei pot fi ridicate în tot cursul procesului penal, pâna la pronuntarea hotarârii definitive.
as dori sa stiu daca o cauza este de competenta judecatoriei, ea poate fi solutionata si de Tribunal? daca da, in ce situatii
multumesc
da. caz de conexitate ... indivizibilitate... Vezi art. 34 si urm