Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... parasire de domiciliu?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

parasire de domiciliu?

buna ziua , Se poate considera parasire de domiciliu , daca am depus cererea de divort la judecatorie? si in acest timp vreau sa parasesc domiciliu in care locuiesc cu sotul meu?Adica el ma poate acuza de parasirea domiciliului , mentionez ca nu mai vreau sa stau in aceeasi casa , din cauza neintelegerilor dintre noi . Citatia se inmaneaza personal sau se pune in cutia postala?
Procedura legala de citare impune predarea pe baza de semnatura a citatiei de catre factorul postal.
De regula insa ,factorii postali lasa citatiile in cutia postala/in tocul usii,astfel incat instanta de judecata nu primeste in borderou expedieri dovada de primire citatie.
avind in vedere situatia de fapt nu puteti fi acuzata de parasire de domiciliu. tinind cont de faptul ca la dosarul cauzei ati declarat o adresa la care sa fie comunicate actele de procedura, agentul procedural trebuie sa-si indeplineaca sarcina. daca sinteti gasita la domiciliul declarat ve-ti semna de primirea citatiei iar daca nu, procedura se va indeplini prin afisare.
deci sotul meu nu ma poate acuza de parasirea domiciliului conjugal daca eu deja am depus cererea de divort la judecatorie?eu vreau sa ma mut, dar nu as vrea sa ma acuze ca am parasit domiciliul , inca nu a avut loc nicio infatisare , am depus cererea acum o luna si mai dureaza
Asa cum v-au spu si colegii mei,nu puteti fi acuzata de nimic de catre sotul dvs.:),de vreme ce la dosar ati depus si o adresa la care sa va fie comunicate actele de procedura.
in cererea de divort am scris adresa in care locuiesc cu sotul meu , ma pot duce la judecatorie sa le dau noua mea adresa? urmeaza sa parasesc domiciliul conjugal zilele astea...