Forum Discuţii juridice Executare silită daca sunt in concediu pt cresterea copilului si am ...
Discuție deschisă în Executare silită

daca sunt in concediu pt cresterea copilului si am girat pt cineva care nu a mai platit, mi se pot lua bani din indemnizatie?

Buna ziua! Va rog sa imi raspundeti si mie la o intrebare. Am girat pentru cineva la un CAR, iar acum persoana respectiva nu a mai platit. Au fost trimise acte catre executorul judecatoresc, iar acesta a trimis la locul de munca. Eu sunt in concediu pentru cresterea copilului si m-au sunat de la locul de munca sa imi comunice ca am de platit. mi se pot lua bani din indemnizatie sau ce se poate intampla in continuare? Ce trebuie sa fac?

Multumesc anticipat
Da, se poate retine din banii de indemnizatie,dar nu toata suma,ci doar doar o parte asa este prevazut in CPC-sectiunea executari silite.
din punctul meu de vedere nu ;
Dahrma a scris:

Da, se poate retine din banii de indemnizatie,dar nu toata suma,ci doar doar o parte asa este prevazut in CPC-sectiunea executari silite.

Conform art.409 (7) din C.proc. civ., raspunsul este nu.
Subiectul a mai fost discutat :
www.avocatnet.ro/content/for...