Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... drept la compensatie
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

drept la compensatie

Cine asigura respectarea Regulamentului 2612004 privind dreptul la compensatie in cazul in care o companie aeriana a inchiriat un avion de la alta companie aeriana pe baza unui contract de inchiriere de aeronava?
Prin Hotărârea Guvernului nr. 1912/2006, ANPC a fost desemnată ca organism naţional responsabil cu luarea măsurilor pentru asigurarea aplicării Regulamentului.
ANPC este competentă sa instrumenteze reclamaţiile care se referă la un incident ce a avut loc pe teritoriul României, reclamţii ce pot fi primite atât de la pasageri cu cetăţenie română cât şi de orice alţi pasageri care beneficiază de prevederile Regulamentului.
Multumesc pentru raspuns.
As dori sa stiu, in cazul in care o companie aeriana inchiriaza aeronava pe baza unui contract de inchiriere, de la o alta companie, care din cele doua companii trebuie sa asigure compensatiile aferente unui zbor anulat?Compania care a inchiriat aeronava sau cea de la care s-a inchiriat aeronava?