Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Nelamurire legata de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Nelamurire legata de somaj

Buna seara!
As avea si eu o nelamurire in legatura cu legea somajului. Am fost somera timp de 4 luni. Mi-am gasit loc de munca singura, dosarul de somaj fiind suspendat. La locul de munca mi s-a incheiat de doua ori contract pe o perioada determinata de 3 luni, iar a treia oara pe perioada determinata de 6 luni.
Este corecta aceasta decizie? Imi afecteaza dreptul la somaj?
Totodata, daca mi-am gasit loc de munca singura am dreptul sa primesc pentru perioada ramasa din somaj 30% din indemnizatie?
Multumesc anticipat.
Este corecta incheierea a 3 contracte pe durata determinata intr-un interval de 24 de luni. Cand ultimul contract pe perioada determinata va inceta de drept veti relua somajul de unde a fost suspendat.
Pentru a beneficia de indemnizatia respectiva trebuia sa fiti angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata.
1. Cand v-ati angajat cu contract individual de munca (CIM) pe perioada determinata, indemnizatia de somaj a fost suspendata.
2. Plata indemnizatiei de somaj se va relua, de unde a ramas, dupa incetarea CIM.
3. Cei 30% din indemnizatia de somaj se acorda in cazul incetarii ivdemnizatiei de somaj, adica daca incheiati un CIM pe perioada nedeterminata.
Multumesc pentru raspuns!