avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pentru pensionare la cerere.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pentru pensionare la cerere.

am 58 ani incepind cu 01 01 2010.am implinit in 13 noiembrie 2009 41 ani de munca.ce sanse legale am in acest an sa pot iesi la pensie la cerere?va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 21:40, 24 Februarie 2010
Puteti beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu ianuarie 2017, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;
- pensie anticipata partiala incepand cu ianuarie 2012, respectiv la implinirea varstei de 60 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La 58 de ani se poate iesi la pensie anticipat sforza sforza Tatal meu are 58 de ani si nu stie daca poate sa iasa la pensie anticipat si daca da ce acte ai trebuiesc. Are 37 de ani lucrati. (vezi toată discuția)
Calcul data iesire la pensie gheorghe04 gheorghe04 Ma numesc Romedea Gheorghe,nascut pe 3 noiembrie 1952,am 40 de ani si 4 luni vechime din care: 3 ani si 11 luni de gr 1-a si 17 ani de gr a 2-a. Cand voi ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata popescu alexandru popescu alexandru As avea si eu o intrebare daca are cineva amabilitatea de a-mi raspunde.La ce varsta as avea dreptul sa ies la pensie anticipata.Sunt nascut in 04.02.1954,am ... (vezi toată discuția)