Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... neplata pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

neplata pensie alimentara

In urma cu ceva timp am divortat,am primit comunicarea in care este specificata suma de plata aferenta pensiei slimentare si cheltuielilor de judecata,dar nu si un program de vizita pentru fostul sot in calitate de parat.
Tin sa mentionez ca acesta nu isi indeplineste indatoririle de parinte,nu vine in vizita la copil,refuza sa plateasca pensia alimentara....ce pot face sa il determin sa plateasca acesti bani necesari copilului?
Poate fi decazut din drepturile parintesti?
Va multumesc!
Nu stiu cat va intereseaza sa fie decazut din drepturile parintesti si in plus acest lucru nu va avantajeaza in nici un mod.. In schimb cred ca va intereseaza cum poate fi obligat atat la plata pensiei de intretinere catre minor cat si pentru plata cheltuielilor de judecata.
Sanctiunea pentru neplata acestor obligatii poate fi infractiunea de abandon de familie in situatia in care , consecutiv 2 luni acesta nu si-a onorat obligatia de plata a pensiei de intretinere.
Puteti sa va adresatiu unui executor judecatoresc pentru a pune in executare hotararea.
Succes1
In primul rand, nu sa stabilit un program de vizita pentru ca nu a solicitat sa pastreze legatura cu minorul.
Cu privire la neplata cu rea credinta a pensiei de intretinere, in cazul in care nu a platit doua luni consecutive, aveti posibilitatea actionarii in judecata pentru abandon de familie.
Referitor la decaderea din drepturile parintesti, aici este mult mai dificil. Aceasta trebuie solicitata se autoritatea tutelara si sunt conditii limitativ prevazute de lege cand se poate dispune decaderea. Spre ex, daca sanatatea sau dezvoltarea fizica a minorului aste primejduita prin modul de exercitare a drepturilor parintesti, prin purtare abuziva sau neglijenta grava in indeplinirea indatoririlor parintesti, etc. Din ce ati prezentat dvs, nu prea sunt motive.
Oricum, succes! Asteptam alte amanunte daca aveti.
pentru inceput am depus o plangere la politie,iar acum astept sa se deruleze ancheta sa vad ce rezultat obtin.....
cu toate ca as vrea sa fie decazut din drepturile parintesti,sunt constienta ca nu se poate deoarece nu sunt motive bine intemeiateX-(
aurelianx a scris:

In primul rand, nu sa stabilit un program de vizita pentru ca nu a solicitat sa pastreze legatura cu minorul.
Cu privire la neplata cu rea credinta a pensiei de intretinere, in cazul in care nu a platit doua luni consecutive, aveti posibilitatea actionarii in judecata pentru abandon de familie.
Referitor la decaderea din drepturile parintesti, aici este mult mai dificil. Aceasta trebuie solicitata se autoritatea tutelara si sunt conditii limitativ prevazute de lege cand se poate dispune decaderea. Spre ex, daca sanatatea sau dezvoltarea fizica a minorului aste primejduita prin modul de exercitare a drepturilor parintesti, prin purtare abuziva sau neglijenta grava in indeplinirea indatoririlor parintesti, etc. Din ce ati prezentat dvs, nu prea sunt motive.
Oricum, succes! Asteptam alte amanunte daca aveti.

fostul sot a spus(intrebandu-l acum ceva timp),ca nu a dorit sa se prezinte la niciun un proces deoarece ii era rusine:)),dar mai degraba nu a facut-o pt ca nu il intereseaza de copil am si martori care pot dovedi ca nu a contribuit la intretinerea copilului,nici acum si nici in timpul casatoriei

poate face inchisoare in acest caz?

nu o sa faca inchisoare in niciun caz...fiti sigura de asta...
nu se face inchisoare asa usor: daca il acuzati de abandon de familie exista doua solutii: ori demonstreaza ca nu a avut venituri, nu se intruneste elementul relei credinte si nu se incepe urmarirea penala, ori daca se declanseaza procesul, achita pensia si nici in acest caz nu va face inchisoare...
asa ca, draga mamica, va doresc multa rabdare...ca cei care tipa ca sistemul tine cu mamicile pierd din vedere astfel de situatii..