Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Impozitare pesii persoane cu handicap(Legea 360/2009)
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Impozitare pesii persoane cu handicap(Legea 360/2009)

Sunt pensionar M.A.I. si sunt incadrat in gradul II de handicap.
Conform Legii 360/2009 ar trebui sa nu mi se mai retina impozit pe pensie.
Angajatii de la Casa de Pensii a M.A.I. mi-au comunicat ca nu se aplica aceasta lege pt. ca a fost abrogata de o Ordonanta de Urgenta a Guvernului.
Este normal ca o O.U.G. sa abroge o LEGE ?
Ce ar trebui sa intrprind eu pt. a beneficia de Legea 360/2009?
Cu multumiri,
Radu Iov

Nu puteti intreprinde nimic.
Nimeni nu poate beneficia de prevederile unui act normativ abrogat.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea