avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1892 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... pot sa angajez cu AF o persoana fara grad de rudenie?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

pot sa angajez cu AF o persoana fara grad de rudenie?

tocmai facusem o intrebare apropo de deschiderea unei shaormerii si am vazut ca pot deschide cu AF numai ca nici o ruda nu are curs de gastro comert si am vazut ca e obligatoriu.as putea angaja o persoana cu calificarea respectiva dar fara nici un grad de rudenie?si cursul de igiena e obligatoriu?
Cel mai recent răspuns: Daniela Vorovenci , Consultant fiscal 20:55, 26 Februarie 2010
Nu mai exista asociatii familiale. Vedeti O.U.G. nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale si întreprinderile familiale

daca doriti sa angajati, constituiti-va in II ( intreprindere individuala) are acelasi statut cu IF doar ca poate face angajari
floryn28 a scris:

tocmai facusem o intrebare apropo de deschiderea unei shaormerii si am vazut ca pot deschide cu AF numai ca nici o ruda nu are curs de gastro comert si am vazut ca e obligatoriu.as putea angaja o persoana cu calificarea respectiva dar fara nici un grad de rudenie?si cursul de igiena e obligatoriu?

Mergeti pe inteprindere individuala si , da trebuie sa persoana pe care o angajati sa fie calificata pentru postul pe care o angajati , mai cu seama in alimentatie publica unde regulile sunt mai stricte.
Mult succes ,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intreprindere familiala ContSters63174 ContSters63174 Buna ziua! va rog sa-mi spuneti daca este necesara incheierea de autentificare la acordul de constituire al intreprinderii familiale. (vezi toată discuția)
Asociatia familiala - sotul poate lucra daca are statutul de salariat la o s.c? SIMON ERZSEBET SIMON ERZSEBET daca deschid o asociatie familiala sotul poate sa lucreze cu mine daca este angajat la o firma ?(SRL) cam cat costa totul ca sa deschid ?(am sediul) multumesc (vezi toată discuția)
Costuri intreprindere individuala si avantaje aylinutza aylinutza care sunt costurile infiintarii unei intreprinderi individuale si ce avantaje are aceasta fata de un AF?eu si sotul vrem sa dechidem un magazin intr-un spatiu ... (vezi toată discuția)