Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... pot sa angajez cu AF o persoana fara grad de rudenie?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

pot sa angajez cu AF o persoana fara grad de rudenie?

tocmai facusem o intrebare apropo de deschiderea unei shaormerii si am vazut ca pot deschide cu AF numai ca nici o ruda nu are curs de gastro comert si am vazut ca e obligatoriu.as putea angaja o persoana cu calificarea respectiva dar fara nici un grad de rudenie?si cursul de igiena e obligatoriu?
Nu mai exista asociatii familiale. Vedeti O.U.G. nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale si întreprinderile familiale

daca doriti sa angajati, constituiti-va in II ( intreprindere individuala) are acelasi statut cu IF doar ca poate face angajari
floryn28 a scris:

tocmai facusem o intrebare apropo de deschiderea unei shaormerii si am vazut ca pot deschide cu AF numai ca nici o ruda nu are curs de gastro comert si am vazut ca e obligatoriu.as putea angaja o persoana cu calificarea respectiva dar fara nici un grad de rudenie?si cursul de igiena e obligatoriu?

Mergeti pe inteprindere individuala si , da trebuie sa persoana pe care o angajati sa fie calificata pentru postul pe care o angajati , mai cu seama in alimentatie publica unde regulile sunt mai stricte.
Mult succes ,