avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1979 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Masina in leasing,vreau sa o inmatriculez pe numele meu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Masina in leasing,vreau sa o inmatriculez pe numele meu

Sall! In urma cu 2 luni am cumparat un autoturism fabricat in 2008 prin intermediarul unei firme.In certificat scrie ca detinatorul e sc.impulsleasing.srl iar utilizatorul este firma respectiva.ce trebuie sa fac pentru a inmatricula masina pe numele meu?Faza e ca nu am cartea masinii,ci doar o copie.Am luat tzeapa?de unde pot afla care este situatia leasingului(daca a fost achitat in intregime)?Am facut si un contract de vanzare cumparae cu acel intermediar,cu stampila cu semnatura....Va rag dati-mi un raspuns,ca nu stiu ce sa fac sa rezolv problema
Cel mai recent răspuns: ContSters98040 , utilizator 21:38, 25 Februarie 2010
buna ziua!
proprietarul unui autoturism in leasing este firma de leasing.
cel ce v-a instrainat dvs masina, este utilizatorul.
mai mult decat atat, daca perioada de leasing nu se terminase era nevoie de un acord al firmei de leasing pt a se schimba utilizatorul.
Sunati la firma de leasing care este proprietarul masinii si intrebati care este situatia leasingului. Daca este utilizator nici nu avea voie sa instraineze masina decat cu acordul leasingului.
am sunat la firma de leasing dar cica toate datele sunt confidentiale,trebuie sa merg cu utilizatorul masinii pentru a-mi raspunde intrebarilor mele.Iar utilizatorul de pe certificat nu mai e de gasit....
Suprema Lex Consulting a scris:

Sunati la firma de leasing care este proprietarul masinii si intrebati care este situatia leasingului. Daca este utilizator nici nu avea voie sa instraineze masina decat cu acordul leasingului.
am sunat la firma de leasing dar cica toate datele sunt confidentiale,trebuie sa merg cu utilizatorul masinii pentru a-mi raspunde intrebarilor mele.Iar utilizatorul de pe certificat nu mai e de gasit....
sincer, nu sunteti in cea mai fericita situatie.
cel mai indicat consultati un avocat care sa va ajute sa va recuperati banii dati pe nimic.

Alte discuții în legătură

Problema leasing AdrianaAdr AdrianaAdr Am cumparat o masina in aprilie 2009 prin intocmirea unui contract de vanzare cumparare de catre un birou de avocatura. Cumpararea s-a efectuat de la o ... (vezi toată discuția)
Masina in leasing confiscata fara nicio formalitate - e legal? Radulescu Violeta Radulescu Violeta Prietena mea are un autoturism in leasing. Ultima rata trebuia achitata in ianuarie dar a obtinut telefonic posibilitatea sa plateasca aceasta ultima rata pana ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare autoturism norte norte Buna seara ! doresc sa achizitionez un autoturism, din alt judet , iar detinatorul este firma, dar are activitatea suspendata si nu imi poate da factura! ... (vezi toată discuția)