Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Masina in leasing,vreau sa o inmatriculez pe numele meu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Masina in leasing,vreau sa o inmatriculez pe numele meu

Sall! In urma cu 2 luni am cumparat un autoturism fabricat in 2008 prin intermediarul unei firme.In certificat scrie ca detinatorul e sc.impulsleasing.srl iar utilizatorul este firma respectiva.ce trebuie sa fac pentru a inmatricula masina pe numele meu?Faza e ca nu am cartea masinii,ci doar o copie.Am luat tzeapa?de unde pot afla care este situatia leasingului(daca a fost achitat in intregime)?Am facut si un contract de vanzare cumparae cu acel intermediar,cu stampila cu semnatura....Va rag dati-mi un raspuns,ca nu stiu ce sa fac sa rezolv problema
buna ziua!
proprietarul unui autoturism in leasing este firma de leasing.
cel ce v-a instrainat dvs masina, este utilizatorul.
mai mult decat atat, daca perioada de leasing nu se terminase era nevoie de un acord al firmei de leasing pt a se schimba utilizatorul.
Sunati la firma de leasing care este proprietarul masinii si intrebati care este situatia leasingului. Daca este utilizator nici nu avea voie sa instraineze masina decat cu acordul leasingului.
am sunat la firma de leasing dar cica toate datele sunt confidentiale,trebuie sa merg cu utilizatorul masinii pentru a-mi raspunde intrebarilor mele.Iar utilizatorul de pe certificat nu mai e de gasit....
Suprema Lex Consulting a scris:

Sunati la firma de leasing care este proprietarul masinii si intrebati care este situatia leasingului. Daca este utilizator nici nu avea voie sa instraineze masina decat cu acordul leasingului.
am sunat la firma de leasing dar cica toate datele sunt confidentiale,trebuie sa merg cu utilizatorul masinii pentru a-mi raspunde intrebarilor mele.Iar utilizatorul de pe certificat nu mai e de gasit....
sincer, nu sunteti in cea mai fericita situatie.
cel mai indicat consultati un avocat care sa va ajute sa va recuperati banii dati pe nimic.