Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozitare venituri persoane cu handicap
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozitare venituri persoane cu handicap

Buna ziua

Va rog , se impoziteaza salariile persoanelor cu handicap?
In evenimentulzilei din 26 feb 2010 a aparut acest articol [ link extern ] /

Este adevarat ca se impoziteaza salariile pers cu handicap?

Va multumesc pentru atentie
nu este adevarat, inca exista in codul fiscal prevederea ca nu se impoziteaza , nu s-a scos ,deci in continuare nu se plateste impozit pe salar;
Conform dispozitii in vigoare incepand cu data de 01.01.2010,cota de impozitare de 16% se aplica asupra drepturilorsalariale mai mari de 1.000 lei
codu fiscal Art. 55. -(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit: k1) veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, la funcţia de bază;
in atentia YNOCENTTA

care sunt respectivele "dispozitii in vigoare" ? ceva modificari ale COD FISCAL rege?
prevad aceste dispozitii si drepturile salariale ale persoanelor cu handicap?

Va multumesc
Cod fiscal cu modificarile in vigoare de la 01.01.2010
Pentru confirmare contactati ITM