avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozitare venituri persoane cu handicap
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozitare venituri persoane cu handicap

Buna ziua

Va rog , se impoziteaza salariile persoanelor cu handicap?
In evenimentulzilei din 26 feb 2010 a aparut acest articol [ link extern ] /

Este adevarat ca se impoziteaza salariile pers cu handicap?

Va multumesc pentru atentie
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 22:38, 26 Februarie 2010
nu este adevarat, inca exista in codul fiscal prevederea ca nu se impoziteaza , nu s-a scos ,deci in continuare nu se plateste impozit pe salar;
Conform dispozitii in vigoare incepand cu data de 01.01.2010,cota de impozitare de 16% se aplica asupra drepturilorsalariale mai mari de 1.000 lei
codu fiscal Art. 55. -(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit: k1) veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, la funcţia de bază;
in atentia YNOCENTTA

care sunt respectivele "dispozitii in vigoare" ? ceva modificari ale COD FISCAL rege?
prevad aceste dispozitii si drepturile salariale ale persoanelor cu handicap?

Va multumesc
Cod fiscal cu modificarile in vigoare de la 01.01.2010
Pentru confirmare contactati ITM

Alte discuții în legătură

Scutire impozit salariu persoana cu handicap accentuat mfiloteanu mfiloteanu Este legal ca de la 1 Ian. 2010 retinerea de impozit pe salariu in situatia in care sunt persoana cu handicap accentuat? (vezi toată discuția)
Impozit salarii pentru pers cu handicap grav sau accentuat Cocoara Beatrice Cocoara Beatrice Buna seara Tocmai am citit codul fiscal 2013 si veniturile salariale ale pers cu handicap grav sau accentuat se impoziteza din 2013.Art 55 alin 4 k1 s-a ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit salarii bordas bordas Am o profesoara care detine un certificat cu grad de handicap .Dupa legea 448/2006 are niste facilitati printre care si scutirea pe impozit pe salar.Dar am ... (vezi toată discuția)