avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozitare venituri persoane cu handicap
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozitare venituri persoane cu handicap

Buna ziua

Va rog , se impoziteaza salariile persoanelor cu handicap?
In evenimentulzilei din 26 feb 2010 a aparut acest articol [ link extern ] /

Este adevarat ca se impoziteaza salariile pers cu handicap?

Va multumesc pentru atentie
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 22:38, 26 Februarie 2010
Mona a avut dreptate, in sensul ca normele metodologice actualizate prevad astfel :

871. Nu sunt venituri impozabile veniturile din salarii realizate de persoanele fizice cu handicap grav şi accentuat, încadrate cu contract individual de muncă, încasate începând cu data de 1 mai 2005. Veniturile de natura celor de mai sus, aferente perioadei de până la 1 mai 2005, sunt impozabile potrivit legii.

Limita neniturilor neimpozabile invocata de d-voastra, de 1000 lei este pentru veniturile din pensii .

D-voastra ce articole de lege in vigoare aduceti fara a invoca ITM-ul ?
Ultima modificare: Vineri, 26 Februarie 2010
ContSters60554, utilizator
Nu am facut referire la drepturi de pensie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire impozit salariu persoana cu handicap accentuat mfiloteanu mfiloteanu Este legal ca de la 1 Ian. 2010 retinerea de impozit pe salariu in situatia in care sunt persoana cu handicap accentuat? (vezi toată discuția)
Impozit salarii pentru pers cu handicap grav sau accentuat Cocoara Beatrice Cocoara Beatrice Buna seara Tocmai am citit codul fiscal 2013 si veniturile salariale ale pers cu handicap grav sau accentuat se impoziteza din 2013.Art 55 alin 4 k1 s-a ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit salarii bordas bordas Am o profesoara care detine un certificat cu grad de handicap .Dupa legea 448/2006 are niste facilitati printre care si scutirea pe impozit pe salar.Dar am ... (vezi toată discuția)