Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozitare venituri persoane cu handicap
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozitare venituri persoane cu handicap

Buna ziua

Va rog , se impoziteaza salariile persoanelor cu handicap?
In evenimentulzilei din 26 feb 2010 a aparut acest articol [ link extern ] /

Este adevarat ca se impoziteaza salariile pers cu handicap?

Va multumesc pentru atentie
Mona a avut dreptate, in sensul ca normele metodologice actualizate prevad astfel :

871. Nu sunt venituri impozabile veniturile din salarii realizate de persoanele fizice cu handicap grav şi accentuat, încadrate cu contract individual de muncă, încasate începând cu data de 1 mai 2005. Veniturile de natura celor de mai sus, aferente perioadei de până la 1 mai 2005, sunt impozabile potrivit legii.

Limita neniturilor neimpozabile invocata de d-voastra, de 1000 lei este pentru veniturile din pensii .

D-voastra ce articole de lege in vigoare aduceti fara a invoca ITM-ul ?
ContSters60554, utilizator
Nu am facut referire la drepturi de pensie