Forum Discuţii juridice Executare silită Prescriptie executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Prescriptie executare silita

Buna ziua!
As dori sa ma lamuriti in legatura cu o problema.
In cazul unei executari silite, daca debitorul nu are bunuri personale si nici venituri pe care sa se puna poprire, in termen de 3 ani se prescrie executarea? Cu alte cuvinte, daca creditorul a inceput executarea silita dar nu a avut ce sa execute, iar dupa 3 ani debitorul dobandeste bunuri personale, se poate vorbi despre prescriptia executarii silite sau creditorul va avea dreptul de a executa bunurile debitorului si dupa trecerea acestui termen?
Va multumesc anticipat.
orice act incepator de executare intrerupe prescr ext.
Prin urmare, odata inceputa executarea silita, ca si creditor am dreptul sa imi recuperez creanta indiferent cat timp va trece? Spre exemplu, debitorul nu are nici un venit si nici bunuri in proprietate timp de 7 ani. Pot cere executarea si dupa acest termen daca primul act de executare a fost introdus in termenul de prescriptie?
dupa trecerea unui termen de la momentul constatarii insolvabilitatii, puteti relua executarea.
daca, insa, ati lasat sa treaca 3 ani de la acel moment, intervine prescriptia