Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Omisiune pronuntare cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Omisiune pronuntare cheltuieli de judecata

Actiune in pretentii pentru lipsa de folosinta a imobilului. Instanta admite in parte actiune dar uita sa se pronunte asupra cheltuielilor de judecata desi acestea au fost cerute atat prin cererea introductiva de instanta cat si prin concluziile scrise.
Cererea de completare sau doar prin motivele de recurs ?
daca sunteti in termen, prin motivele de recurs.
ART. 281^2
Dacă prin hotărârea dată instanţa a omis să se pronunţe asupra unui capăt de cerere principal sau accesoriu ori asupra unei cereri conexe sau incidentale, se poate cere completarea hotărârii în acelaşi termen în care se poate declara, după caz, apel sau recurs împotriva acelei hotărâri, iar în cazul hotărârilor date în fond după casarea cu reţinere, în termen de 15 zile de la pronunţare.
ContSters97658, utilizator
Pai daca sunt in termen ptr. recurs inseamna ca sunt in termen si ptr. cererea de completare,nu?

Totusi..care este solutia cea mai buna: recurs sau cerere de completare?
Nimeni?