Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare salar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare salar

Buna ziua,

am urmatoarea situatie (precizez cifrele sunt spre exemplu):
- cim-ul prevede salar tarifar de 200 ron
- ulterior se face act aditional prin care se scade salariul de la 200 la 194 ron
- pe acelasi act aditional se trece si ca se mareste sporul de vechime de la 0% la 3%, cuantificat fiind in 6 ron.
Deci, practic o vrut sa evidentieze ca includ sporul de vechime. Era necesar, asta luand in considerare ca intr-adevar nu se prevedea acest lucru pe contractul de baza?

Apoi, modalitatea in care au procedat (scadere si marire pe acelasi act ca sa dea tot suma initiala) e buna?

Continuarea povestii este intr-o modificare ulterioara prin alt act aditional, prin care se modifica salariul de la 200 la 225 ron la care mai adauga, pe alt act aditional o noua crestere de la 0 la 3% spor de vechime, dar pe care o calculeaza la suma de 200, nu la 225.
Intrebarea mea la aceasta noua modificare - daca se poate pune din nou procent de 3% tot ca si spor de vechime si daca el se adauga sumei de initiale de 200 sau celei de 225?

Va multumesc.
Actul aditional trebuia sa fie sub forma:
Salariul :
1. Salariul de baza lunar brut de incadrare este de 225 lei.
2. Alte elemente constitutive ale salariului:
a) sporuri : spor vechime 3%
Sporul de vechime se calculeaza la salariul de incadrare (225 *3%)
Multumesc.:D