Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... expertiza contabila
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

expertiza contabila

buna ziua,
stie cineva cat costa o expertiza contabila facuta la asociatia de locatari pe un an?
Cea mai ieftina de care stiu a fost de 100 le/luna adica 1200 lei pentru un an.
Alta a fost de 800 lei stabilita de instanta pentru ca un restantier actionat in judecata a solicitat ca debitele sa-i fie stabilite de un expert. Debitele si penalizarile erau de aproape 3 ani, dar acest expert s-a limitat doar la verificarea si calculul debitelor si penalizarilor unui singur proprietar. In urma expertizei a rezulta ca asociatia gresise calculul penalizarilor cu aproape 200 lei in favoarea restantierului. #-o Asociatia stabilise si solicitase in instanta ca restantierul sa plateasac 2400 lei penalizari iar expertul a calculat ca restantierul trebuia penalizat cu 2590 lei. Restantele au fost stabilite corect si confirmate de expert prin recalculare.
Adriantot, moderator
Vă mulțumesc, am zis că o să ajung pe la Primărie, trebuie să aibă ei vreo listă cu contabili dar poate între timp mai postează colegii de forum.

Aș dori o verificare a actelor, cum s-au închis bugetele anuale. Fostul președinte (eu am fost doar delegat) s-a întors de pe mare dar nu vrea să se mai ocupe de asociație. I-am promis că o preiau eu, oficial, (adică cu Adunare:))) dar numai după ce facem o expertiză.

Pe întreg mandatul acestuia (5 ani) nu s-a făcut nicio verificare.
silviu_n, utilizator
Adresati-va filialei CECCAR din zona dumneavoastra. Acolo gasiti expertii contabili care au competenta si calitatea de a efectua asemenea verificari.
Si, sigur ca in functie de obiectivele pe care le stabiliti dumneavoastra (in comitetul executiv), puteti negocia onorariul expertului.
Gasiti experti si la afisierul de la instante (judecatorie, tribunal) si-acestia sunt membrii ai CECCAR.