Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dividende 2011
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dividende 2011

Se poate stii care va fi prima zi din anul 2011 in care as putea sa imi accesez dividendele corespunzatoare anului 2010? Firma va fi creata anul asta - voi fi unica actionara si administrator.

Multumesc
Din toate punctele de vedere, vă rog frumos.
ªi documente depuse dar şi procedura de plată efectivă.
Bilanţul a fost depus în 01.04.2010.
Mulţumesc.
Daca bilantul este depus puteti face plata dividendelor astfel :
Probabil in hot aga este facut un calcul al dividendelor nete .
Daca nu este , si sunt trecute doar cele brute trebuie determinat dividendul net .
Sa presupunem ca dividendul brut este 10000 lei
Impozitul este 16% = 10.000 x 16% = 1600 lei
Dividend net = 10.000 -1600 = 8.400 lei
Dividendul net poate fi platit in orice moment , daca este disponibil desigur, fie in contul bancar al persoanei fizice ,fie numerar
Termenul scadent de virare al impozitului pe dividende este data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care se face plata.
Daca, de exemplu, pe data de 01.05 primiti 588 lei dividende nete , pina pe data de 25.06.2010 aveti obligatia de plata pentru suma de 112 lei ( 588 x16%)
De asemenea suma de 112 lei trebuie declarata in declaratia cod 100 a lunii mai.
Si tot asa,in cazul in care se vor face plati esalonate .
Daca pina la 31.12.2010 nu se va achita integral toata suma constituita ca dividende , la data de 25.01.2011 va trebui sa virati impozitul pe dividendele neridicate si sa declarati suma in declaratia cod 100 la luna decembrie 2010.

Pina la 30.06.2011 va trebui depusa declaratia cod 205 , care cuprinde dividendele anului 2009 platite in 2010 .
Magda Staicu, Consultant fiscal
Mulţumesc pentru răspuns.
Încă 2 nelămuriri.
Profitul net=dividendul brut?
Impozitul pe dividende este plătit de firmă?
Mulţumesc.
danr a scris:

[...]
Profitul net=dividendul brut?
[...]
Mulţumesc.

Daca in anii anteriori ati creat rezerva legala (maxim 20% din capitalul social, dar nu mai mult de 5% din profitul net) profitul net = dividendul brut. Daca nu, constituiti intai rezerva legala si restul se repartizeaza sub forma de dividende.

danr a scris:

[...]
Impozitul pe dividende este plătit de firmă?
Mulţumesc.

Impozitul pe dividende se retine si se vireaza de firma pana pe data de 25 a lunii urmatoare platii dividendelor dar nu mai tarziu de 31 decembrie in cazul in care dividendele nu au fost platite integral. Totodata impozitul pe dividende trebuie declarat la Administratia Financiara prin declaratia 100.