Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Procesul verbal nu a fost intocmit de agentul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Procesul verbal nu a fost intocmit de agentul constatator

Buna ziua!
Am si eu o intrebare>
As dori sa stiu care este temeiul legal in baza caruia se poate contesta un proces verbal de contraventie rutiera datorita faptului ca acesta nu a fost incheiat de agentul constatator!
Va multumesc!
Temeiul era in OG2, dar sa vedem daca asta e situatia, pe care am inchipuit-o noi...
Adica asa s-a completat, de alt coleg? Sau cum?...
Probabil ca dansul se refera la faptul ca a fost oprit de un alt echipaj caruia i s-a comunicat prin statie viteza. In acest caz cine semneaza la 'agent constatator' in procesul verbal-scris? Cel care a 'constatat' ca asta e viteza transmisa prin statie sau cel care opera aparatul radar?