avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Nelamuriri Intreprindere Individuala
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Nelamuriri Intreprindere Individuala

Buna ziua! Mi-am facut intr-un final I.I. Intrebari:
1.Mi-am cumparat o AUTOUTILITARA de la O PF pe I.I. (Dacia papuc).Pretul ei se scade din impozit?
2. Pot introduce bonurile de combustibil in contabilitate (evident,si alte cheltuieli cu autoutilitara--RCA,Rovignieta,reparatii) ?
3.Cum platesc RCA? PF sau PJ ?
4.Cum platesc impozit la finante la autoutilitara? PF sau PJ ?
5.Daca vand un singur produs,imi trebuie casa de marcat?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: mayer , utilizator 18:24, 28 Februarie 2010
1. daca prin contractul de vanzare cumparare, II are calitatea de cumparator, atunci trebuie sa duceti demersul pna la capat si sa inmatriculati auto pe numele II, adica in certificatul masinii sa apara II
2. inregistrati in registrul inventar aceasta achizitie, si din acel moment puteti deduce orice cheltuiala in legatura cu acesta. O situatie speciala o constituie bonurile de combustibil, in sensul ca acestea pot fi introduse in contabilitate doar daca va incadrati in prevederile OG 34
2.1 procedati la amortizarea fiscala a masinii, a se vedea OMFP 1040/2004 ( cel putin art 49 si 52) si titlul II Cod Fiscal
3 RCA_ul il platiti ca PF, nu va lasati influentati de o eventuala interpretare a vreunui agent de asigurari. II nu are personalitate juridica
4. nu inteleg pe deplin intrebarea, poate va referiti la impozitul datorat primariei, aici tot ca PF si functie de capacitatea cilindrica
5 daca nu ne spuneti si obiectul de activitate nu putem sti, totusi vedti si OG 28 ( privind obligatia utilizarii caselor de marcat) daca va incadrati cumva la exceptii art 2. Da nu atunci va trebuie casa si pentru un singur produs.
6 pentru orice deplasare a masinii trebuie intocmita foaie de parcurs/ordin de deplasare
Ultima modificare: Duminică, 28 Februarie 2010
mayer, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deductibilitate tva si cheltuiala la bonuri fiscale?! mercur_ro mercur_ro HG 831/1997 a fost abrogata prin HG 105/18.02.2009. HG 831/1997 a fost modificat prin ordinul 293/2006 (care modifica OMFP 1714/2005)... Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Bonuri decontabile ContSters109653 ContSters109653 1. Am intrebat la AFP Timis daca bonurile ( de orice fel -in afara de combustibil) pot fi luate in calcul ca si cheltuiala .Raspunsul a fost acela ca , nu ... (vezi toată discuția)
Vreau sa imi deschid un magazin de haine second, care ar fi mai avantajos? pfa, af, sau ii? dededeyu dededeyu buna , sunt o tanara care am terminat facultatea, si as dori sa imi deschid un magazin cu haine second, dar vreau sa imi fac o firma, ce ar fi mai avantajos? ... (vezi toată discuția)