Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Convocare cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Convocare cercetare disciplinara

Buna Seara. Poimaine voi fi chemat la sediul firmei pentru cercetare disciplinara.
Cum nu exista sindicat sau reprezentanti salariali, am hotarat sa iau un coleg de munca cu mine. Problema intervine in momentul in care seful meu mi-a spus ca ii permite colegului sa mearga cu mine, doar daca acesta isi ia ziua respectiva libera, motivul fiind: el nu e convocat, tu esti, tu ai parte de delegatie, nu el.
M-am tot uitat prin codul muncii, dar nu am gasit nimic concludent la aceasta problema, sau m-am uitat prost. Evident, eu am sustinut contrariul, motivandu-i ca nu avem sindicat, purtatori de cuvant etc, dar m-am impotmolit la codul muncii...

Cum dau de cap la situatia asta? O seara buna.
Pentru a nu avea probleme si colegul dvs.este bine sa isi ia o zi din concediu, pentru a va insoti.Patronul poate considera absenta de la locul de munca ca o abatere.Este bine totusi sa va insoteasca cineva, cel mai bine un avocat.
Multumesc pentru sfat. Totusi, presupunand prin absurd ca colegul nu ar mai fi avut zile de concediu, si eu nu as fi vrut un alt coleg ca martor, as fi fost silit de circumstante sa ma duc singur?

Prin cunoscuti am aflat de la un domn avocat, ca pentru abaterea savarsita, nu este musai nevoie de prezenta unui avocat. (intarzieri repetate). Povestea e muuult mai lunga, si cu o multime de ramnificatii, doar abaterea asta reusind un adjunct sa mi-o impute.

Pe mine interesandu-ma problema expusa ca principiu...daca nu exista aparatori, (exceptie avocatii), te mananca cainii?
O seara buna.
TSorin a scris:

Multumesc pentru sfat. Totusi, presupunand prin absurd ca colegul nu ar mai fi avut zile de concediu, si eu nu as fi vrut un alt coleg ca martor, as fi fost silit de circumstante sa ma duc singur?

Prin cunoscuti am aflat de la un domn avocat, ca pentru abaterea savarsita, nu este musai nevoie de prezenta unui avocat. (intarzieri repetate). Povestea e muuult mai lunga, si cu o multime de ramnificatii, doar abaterea asta reusind un adjunct sa mi-o impute.

Pe mine interesandu-ma problema expusa ca principiu...daca nu exista aparatori, (exceptie avocatii), te mananca cainii?
O seara buna.

In situatia in care colegul nu ar mai fi avut concediu de odihna , ar fi putut sa si ia o zi de concediu fara plata. Iar daca nici dumnevoastra nu v ati fi prezentat la comisie, decizia de sanctionare se putea da cu aplicarea art 267 alin 3 din C.M..
Apararea poate sa si o faca singur angajatul depinde cum o interpreteaza comisia de disciplina, care in decizia pe care o emite ar trebui sa arate de ce a respins apararile angajatului- in cazul in care acestea sunt facute. E bine sa existe o declaratie scrisa a angajatului in care sa si argumenteze apararile, chiar daca acestea ar fi consemnate si in pv al comisiei de disciplina.
Multumesc de raspuns. Chiar ma intrebam daca ar mai fi fost nevoie si de o declaratie scrisa daca tot se facea un p.v. .Ulterior mi-am dat seama ca nu strica sa ai si tu un document "la mana".