Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cum platim forfetarul in trim, I 2010 pentru o firma ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cum platim forfetarul in trim, I 2010 pentru o firma suspendata

cum platim forfetarul pentru o firma fara activiate in trim. I 2010
Este prea devreme sa intrebati. Primul termen de plata este 25 aprilie.
Din pacate predictibilitatea este o chestiune neglijata de reprezentantii MF.
Nici ei nu stiu inca daca impozitul minim se mai plateste sau nu , daca se transforma in forfetar sau nu, daca se fac plati anticipate in contul impozitului pe profit sau nu.
Daca facem abstractie totala de zicerile celor de la MF si ne uitam doar in lege, ar exista cateva variante de raspuns. Pentru a obtine un raspuns corect este necesar sa precizati :
- cifra de afaceri obtinuta in anul 2009
- "firma suspendata" inseamna cu activitatea suspendata si declarat ca atare la Oficiul National al Registrului Comertului ?
- ce impozit ati avut de plata in anul 2009 (obligatia constituita in contabilitate) - valoare si fel de impozit.
Din puntul meu de vedere o firma suspendata nu plateste impozit.
Dar am mai avut astfel de discutii pe site.
malamut a scris:

Din puntul meu de vedere o firma suspendata nu plateste impozit.
Dar am mai avut astfel de discutii pe site.

O firma suspendata nu plateste impozit minim. Opinia ca nu plateste impozit deloc nu are sustinere legala.

Norme metodologice de aplicare a Codului fiscal
115. Prevederile art. 18 alin. (2) din Codul fiscal nu se aplică societăţilor în inactivitate temporară înscrisă în registrul comerţului, conform prevederilor art. 237 din Legea nr. 31/1990 privind societăţile comerciale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
(…) ___________
Pct. 115 a fost introdus prin art. unic, lit. A, pct. 1 din H.G. nr. 488/2009.

Codul fiscal:
Impozit minim
Art. 18. (…)
(2) Contribuabilii, cu excepţia celor prevăzuţi la alin. (1), la art. 13 lit. c)-e) şi la art. 15 şi 38, în cazul cărora impozitul pe profit este mai mic decât suma impozitului minim pentru tranşa de venituri totale corespunzătoare, prevăzute la alin. (3), sunt obligaţi la plata impozitului la nivelul acestei sume.

Nu exista prevederi legale care sa prevada scutirea de la plata anticipata a impozitului pe profit pentru societatile cu activitatea suspendata. Desigur, daca din calculul valorii datorate cu titlu de plata anticipata rezulta suma zero, atunci nu se va plati.

Pentru cineva care s-a inscris pe site pe data de 1 martie a.c. este mai greu sa fie la curent cu istoricul discutiilor.