Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis strain suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis strain suspendat

Buna ziua tuturor!Am si eu o nelamurire: Cum pot reintra in posesia permisului de conducere strain (it) retinut in urma cu 2 luni de politia orasului Gaiesti jud Dambovita???Eu sunt din jud Neamt si permisul mi-a fost suspendat pe o perioada de 30 de zile si o amenda de 240 lei pt "incalcarea marcajului longitudinal continuu simplu". Deocamdata nimeni nu stie nimic de permisul meu.Am fost la politia Piatra-Neamt si mi-au spus ca nu le-a fost trimis nici un permis.Am sunat la Politia Gaiesti nici ei nu stiu sigur,imi fac zeci de legaturi la I.P.J. Dambovita care se termina cu ocupat,nimeni nu imi rasp.Un prieten mi-a spus k ar exista posibilitatea k permisul sa fie trimis in italia.dar unde anume?La ambasaba sau la adresa unde sunt eu rezident si care este si pe permis???Puteti sa ma lamuriti si pe mine ce as putea face???Va multumesc mult!!!
permisele de conducere retinute la contraventie stau la judetul care aplica sanctiunea cca 20 zile dupa care sunt inaintate judetului emitent.In cazul dvs.permisul a fost trimis la Bucuresti la Directia Politiei Rutiere.