Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Proiectii de film documentar
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Proiectii de film documentar

Buna ziua,

As avea si eu cateva intrebari. Impreuna cu un grup, organizam seri de film documentar pe diverse teme artistice ( NU sunt filme artistice, ci strict documentare despre arta ).

Intrebarea mea este: daca este vre-un risc sa fim amendati sau sanctionati deoarece proiectam filme fara licenta. ( Unele sunt sub licenta creative commons iar unele nu. ). Nu cerem nici un fel de taxa de intrare si nici un comision.

Astept un raspuns.

Va multumesc,
Higyedi Alexandru.
Legea dreptului de autor (Legea 8 /1996) zice in mod expres, ca

"Art. 10. Autorul unei opere are urmatoarele drepturi morale:
a) dreptul de a decide daca, in ce mod si cand va fi adusa opera la cunostinta publica; ..."

In consecinta s-ar putea sa aveti probleme, fie ca percepeti taxe, fie ca nu.