avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Proiectii de film documentar
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Proiectii de film documentar

Buna ziua,

As avea si eu cateva intrebari. Impreuna cu un grup, organizam seri de film documentar pe diverse teme artistice ( NU sunt filme artistice, ci strict documentare despre arta ).

Intrebarea mea este: daca este vre-un risc sa fim amendati sau sanctionati deoarece proiectam filme fara licenta. ( Unele sunt sub licenta creative commons iar unele nu. ). Nu cerem nici un fel de taxa de intrare si nici un comision.

Astept un raspuns.

Va multumesc,
Higyedi Alexandru.
Cel mai recent răspuns: ContSters77883 , utilizator 07:34, 2 Martie 2010
Legea dreptului de autor (Legea 8 /1996) zice in mod expres, ca

"Art. 10. Autorul unei opere are urmatoarele drepturi morale:
a) dreptul de a decide daca, in ce mod si cand va fi adusa opera la cunostinta publica; ..."


In consecinta s-ar putea sa aveti probleme, fie ca percepeti taxe, fie ca nu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reproducerea unei picturi este legala blati24 blati24 Buna seara , am o nelamurire in privinta reproducerii picturilor altor autori . Vin cu nelamurirea daca pot picta un tablou care a mai fost pictat de un alt ... (vezi toată discuția)
Drepturi de autor film Cornelissa Cornelissa Ce ar mai trebui facut pentru un film documentar creat de un amator, si înregistrat la ORDA, atata vreme cât aceasta înregistrare nu e constitutiva de ... (vezi toată discuția)
Copyright fotografic FlorinBis FlorinBis Am facut o intelegere verbala cu o firma sa realizez cateva poze ce vor ajuta la reclama contra, unei sume pentru care ne vom intelege dupa ce totul va fi ... (vezi toată discuția)