Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vindere de firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vindere de firma

vreau sa stiu daca pot vinde o firma cu datorii la stat si ce riscuri sint dupa vinderea ei
se poate vinde daca noul actionar accepta situatia, insa dvs aveti obligatia de a-i prezenta situatia economica a firmei anterior cesiunii partilor sociale pt a nu avea consecinte penale. puteti fi tras la raspundere in caz de faliment
dece raspund in caz de faliment daca o falimenteaza altcineva?raspund pt perioada cit a fost a mea?
simo34 a scris:

dece raspund in caz de faliment daca o falimenteaza altcineva?raspund pt perioada cit a fost a mea?

raspundeti de perioada in care dvs ati fost asociat/administrator ... daca se dovedeste ca situatia economica precara a fost creata de dvs cu intentie/ management defecutuos ... depinde de fiecare situatie in fapt
cit de legala este vinderea unei firme cu datorii