avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vindere de firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vindere de firma

vreau sa stiu daca pot vinde o firma cu datorii la stat si ce riscuri sint dupa vinderea ei
Cel mai recent răspuns: Gabriel Iliescu , Consilier juridic 21:03, 1 Martie 2010
se poate vinde daca noul actionar accepta situatia, insa dvs aveti obligatia de a-i prezenta situatia economica a firmei anterior cesiunii partilor sociale pt a nu avea consecinte penale. puteti fi tras la raspundere in caz de faliment
dece raspund in caz de faliment daca o falimenteaza altcineva?raspund pt perioada cit a fost a mea?
dece raspund in caz de faliment daca o falimenteaza altcineva?raspund pt perioada cit a fost a mea?
simo34 a scris:

dece raspund in caz de faliment daca o falimenteaza altcineva?raspund pt perioada cit a fost a mea?


raspundeti de perioada in care dvs ati fost asociat/administrator ... daca se dovedeste ca situatia economica precara a fost creata de dvs cu intentie/ management defecutuos ... depinde de fiecare situatie in fapt
cit de legala este vinderea unei firme cu datorii

Alte discuții în legătură

Contract cu o firma vanduta ulterior juann juann Va salut ! Ridic o problema de drept comercial , cred. Firma X (furnizor) a incheiat cu firma Y (beneficiar)un contract comercial , firme Y depunand un BO ... (vezi toată discuția)
Offshore olfi olfi daca detii un offshore, poti cumpara cu el societati cu datorii in romania fara a risca nimic? am vazut tot felul de articole referitoare la acest subiect ... (vezi toată discuția)
Raspundere asociati in srl Ghica Mihaela Ghica Mihaela Buna ziua, Sotul meu este asociat cu 19% = 19000 Ron intr-un SRL unde este si angajat. In acest SRL sunt mai multi asociati : 4 cu 19%, 1 cu 4.75%, 1 cu ... (vezi toată discuția)