Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata!

Ma numesc Marinescu, sunt nascuta pe 05.11.1954.
Lucrez neintrerupt din anul 1977. Doresc sa ma pensionez anul acesta.
Puteti sa-mi spuneti daca este posibil si ce pasi trebuie sa urmez ?Va multumesc!
Dacă dvs. sunteţi născută în nov. 1954 şi aveţi vechime neîntreruptă în muncă din 1977, cfm. actualei Legi 19/2000 aveţi dreptul la pensie anticipată parţială încă din oct. 2009 (dar dacă acum solicitaţi această pensie, e cu atât mai bine, deoarece perioada de anticipare şi penalizarea aferentă vor fi mai mici !).
Solicitaţi angajatorului dvs. actual (printr-o cerere) pensionarea anticipată parţială de la data pe care o doriţi. Acesta va închide carnetul de muncă în acest sens - cu viza I.T.M. - şi apoi dvs. vă puteţi adresa casei de pensii din judeţul dvs pentru a depune dosarul. Tot la casa de pensii vă puteţi informa şi în legătură cu actele necesare .
Acte necesare:

* cerere pentru înscrierea la pensie anticipata partiala
* carnetul de munca (original si copie);
* carnetul de asigurari sociale (original si copie);
* alte acte prevazute de lege privind vechimea în munca
* adeverinta privind sporurile si adaosurile reglementate prin lege sau prin contractul colectiv / individual de munca pentru perioada 01.04.1992-01.04.2001;
* adeverinta privind conditiile de munca speciale si/sau deosebite;
* dovada certificarii stagiului de cotizare;
* adeverinta din care sa rezulte data încetarii calitatii de asigurat;
* alte acte necesare stabilirii dreptului de pensie.
* procura speciala pentru mandatar (unde este cazul);