Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calcul CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calcul CIC

daca eu sunt in somaj , cum se va calcula indemnizatia de 2 ani la mine, se va lua venitul din somaj, sau de la fostul loc de munca?sunt in somaj din 15 oct., am ramas insarcinata in noiembrie.iau 510 lei somaj.eu maitrebuie sa platesc ceva sau imi plateste somajul toate?(ajofm).
1. Perioada de somaj indemnizat este perioada asimilata stagiului de cotizare pentru pensie si sanatate (AJOFM achita contributiile legale).
2. Conform OUG 148/2005, in cele 12 luni necesare, anterioare nasterii copilului, intra si perioada de somaj indemnizat.